30.11.-1

Nasze doświadczenia

Wiem, że ci którzy jadą do Wiednia na kwalifikację do przeszczepu przeżywają stres, zwielokrotniony nieznajomością miasta i strachem przed nieznanym, który niepotrzebnie paraliżuje.

Wiem, że ci którzy jadą do Wiednia na kwalifikację do przeszczepu przeżywają stres, zwielokrotniony nieznajomością miasta i strachem przed nieznanym, który niepotrzebnie paraliżuje.

Wielekroć przesyłałam sms-em, mailem albo opisywałam przez telefon trasę z dworca autobusowego i sposób poruszania się po AKH. Teraz, dla potrzeb „Tych, którzy jeszcze czekają…” spisałam – krok po kroku – jak dotrzeć z dworca wprost pod drzwi gabinetu, gdzie spotkacie się z Komisją Kwalifikacyjną.

Dołączyłam też kilka praktycznych rad i plastyczny opis Kliniki. Żebyście się tam czuli jak u siebie w domu. Tym, którzy dotrą do Wiednia inaczej niż autobusem, przyda się może opis Kliniki.

Piszę mój „przewodnik” z nadzieją, że może ułatwić pierwsze kroki w Wiedniu i – jak po sznurku – doprowadzić do miejsca, gdzie obiecają wam nowe płuca.

Powodzenia!!

 

JAK TRAFIĆ DO AKH

Jeśli nic się nie zmieni, nie będzie remontu dworca ani zmiany tras, to autobus z Polski przyjedzie do Wiednia na Dworzec Autobusowy VIB ERDBERG przy ErdbergStrasse 200.
Jeśli tak, to stamtąd najlepiej udać się do stacji metra. Gdzie ona jest – można się zorientować po wyraźnym oznakowaniu. Nad każdą stacją metra zawsze góruje, na wysokim slupie, oświetlona niebieska kostka z dużą, białą literą U - jak Uban, czyli metro.

„Za moich czasów” bilet kosztował 1,5 EURO. Teraz kosztuje 1,7 EURO – może więc do „waszych czasów” coś się zmieni?
Bilet najlepiej kupić w kiosku zwanym tutaj – TRAFIKA.
Bilet jest ważny przez 1 godzinę, na WSZYSTKIE środki komunikacji – tramwaj, autobus i metro. W czasie tej godziny można się z tym jednym biletem przesiadać z jednego środka komunikacji na drugi, aż dotrze się tam gdzie trzeba.

Jeśli już dotrzecie do metra, w podziemiach są perony. Metro przy stacji ERDBERG – to U 3 – (linia nr 3 ), oznaczona na mapie i w metrze kolorem pomarańczowym.

Trzeba trafić na peron, skąd jadą pociągi w kierunku WESTBAHNHOF. Możliwe, że na przodzie pociągu albo na mapce na peronie i na tablicy nad peronem (zapowiadającej przyjazd pociągu) napisana będzie stacja końcowa tej linii – KENDLERSTR. Zobaczycie, że na trasie do Kendlerstr. będzie wymieniona stacja WESTBAHNHOF.
Ważne, żeby wsiąść do pociągu, który dojedzie do WESTBAHNHOF – bo tam trzeba się będzie przesiąść.

Będąc już na WESTBAHNHOF trzeba się udać na peron, skąd odjeżdżają pociągi linii - U 6 - oznaczonej kolorem brązowym.
Trzeba się ustawić na tym peronie, skąd odjeżdżają pociągi w kierunku FLORIDSDORF. Tak będzie napisane na mapce przy wejściu na właściwy peron, na przodzie pociągu i na tablicy na peronie, zapowiadającej przyjazd pociągu.

Pociąg linii U 6 dowiezie was bezpośrednio na stację metra, połączoną z kliniką AKH.

Jeśli nie byłoby żadnych przeciwności i nieprzewidzianych zmian, to od stacji WESTBAHNHOF trzeba przejechać 5 przystanków.
Na piątym przystanku jest stacja MICHELBEUEM – AKH.
Przystanki są wywoływane w pociągu, głośno, przez mikrofon. Zapowiadany jest też zawsze następny przystanek, do którego pociąg się zbliża.

Stacja MICHELBEUEM – AKH to jest właśnie stacja przy klinice – tu trzeba wysiąść i udać się w górę: schodami lub windą.
Potem przejść oszklonym rękawem nad peronami i ulicą.
Potem zjechać schodami ruchomymi w dół i - na ziemi będąc - skręcić w lewo – prosto w główne wejście szpitala.
Na pewno będzie szło także dużo ludzi, bo tam zawsze wysiada mnóstwo ludzi, którzy kierują się tłumnie do szpitala właśnie.

 

JAK DOTRZEĆ NA KWALIFIKACJĘ

Wejście do kliniki prowadzi do Holu Głównego AKH – czyli Allgemeinen Krankenhause. Na klinikę wiedeńską mówi się w skrócie AKH. W Wiedniu każdy wie co znaczy AKH.

Hol Główny jest duży i ma po prawej stronie kwiaciarnię, cukiernio-piekarnię, pocztę, sklep, pizzerię itd.
A po lewej: bank, kasy, kiosk.
Piszę Wam o tym dlatego, że w tych kasach po lewej stronie, w Holu Głównym, trzeba będzie uiścić wstępną opłatę za rejestrację do badań i kwalifikacji.
Tak przynajmniej było „za moich czasów”.

Ale na razie jeszcze was to nie zajmuje. Wrócicie do kasy dopiero wtedy, gdy was do niej skierują z odpowiednimi kwitkami.

Tak więc najpierw udajecie się Holem Głównym prosto, przed siebie – aż dojdziecie do ZIELONYCH wind, które zobaczycie w kolejnym holu, po swojej lewej stronie. Tych wind będzie kilka. Strzałki przy windach wskazują czy jadą one na dół czy w górę.
To ważne, bo wy jesteście na parterze, ale w rzeczywistości jest to poziom 5 piętra – na przyciskach wind (piętro = Ebene).
Pod ziemią znajduje się aż 5 pięter: tam są garaże, parking, kuchnie, pralnie itd.
Tak więc należy pamiętać, że żeby wyjść z kliniki trzeba nacisnąć piętro „5” – i jest się wtedy na parterze, czyli na ziemi - EBENE 5.

Ale najpierw jedziecie na kwalifikacje. I gdy jesteście już w windzie, naciskacie EBENE „7”.

Wyjdziecie z windy na siódmym piętrze. Rozejrzyjcie się za tabliczką: LEITSTELLE 7 C. Będzie wyraźnie widoczna, na ścianie. A strzałka wskaże Wam kierunek do – THORAX-Chirurgie
Zgodnie ze strzałkami kierujcie się do LEITSTELLE 7 C, aż znajdziecie się w pomieszczeniu z okienkami, takimi jakie są w recepcji. Okienek jest kilka.
Podchodzicie do pierwszego-lepszego i mówicie, że przyjechaliście na kwalifikację na przeszczep płuc. Jeśli macie kłopoty językowe wystarczy powiedzieć wyraźnie hasło:

Qualification for lung transplantation – to w angielskim.

Może jeszcze lepiej pokazać po prostu tego maila otrzymanego z Wiednia, gdzie będzie data kwalifikacji itd.

Formalności przy okienku trochę potrwają. Każą dać paszport i prawdopodobnie dadzą Wam kwity do zapłaty.

Jeśli tak, to z tymi kwitami wracacie na dół, na 5 piętro, idziecie do Holu Głównego, gdzie są kasy, o których już wspomniałam.
Dla przypomnienia – kasy są naprzeciwko poczty i kwiaciarni, po drugiej stronie Holu. Teraz będą po waszej prawej stronie, przy kiosku Trafika. Zresztą zobaczycie napis: AUFNAHMENSTELLE.

Tam pokażecie kwity i ktoś Was na pewno pokieruje do odpowiedniego urzędnika, a potem do kasy, która jest w tam samym pokoju, w końcu sali.

Po zapłaceniu – wracacie na 7 piętro do Leitstelle 7 C, do tej samej pani, w tym samym okienku, która Was wcześniej załatwiała.
Dajecie Wasze kwity z pokwitowaniem zapłaty.
Ona Wam wtedy mówi, żebyście się udali do NIEBIESKIEJ poczekalni.
Doprowadzą Was tam niebieskie, trójkątne znaki na ścianach.

Usiądziecie wśród innych I poczekacie aż siostra wywoła Wasze nazwisko. I już ona Was zaprowadzi gdzie trzeba.

Jeśli nikt was nie wyśle do kas, bo należność będzie już uregulowana wcześniej – to pani w okienku skieruje was od razu do NIEBIESKIEJ poczekalni. Ominie was wycieczka na dół.
Poczekacie, aż usłyszycie swoje nazwisko. I już będziecie we właściwych rękach.

 

CZUĆ SIĘ JAK U SIEBIE

Klinika AKH jest otwarta non-stop. Nikt stamtąd nikogo nie wyprasza, nawet w nocy. Nikt nikogo o nic nie pyta. Można tam przesiedzieć ile się chce, tak w Holu, albo w kaplicy, jak i na korytarzu (krzesła są przed windami) na poszczególnych piętrach. Pięter jest dwadzieścia.

Kaplica znajduje się na parterze, czyli na EBENE 5.
Trzeba minąć Hol Główny, minąć Hol z zielonymi windami, iść dalej prosto, aż po lewej stronie zobaczy się wejście do Kaplicy Katolickiej. Obok jest też Kaplica Ewangelicka, Synagoga i tuż obok Kaplica Muzułmańska. W tym miejscu konflikt izraelsko-palestyński jakby w ogóle nie istniał…
Piszę o tym, bo czasem chce się posiedzieć w samotności i ciszy.
To jest wtedy dobry adres. I bardzo gustowne wnętrze.

W Klinice, na parterze jest kawiarnia Starbucks. Należy do słynnej, światowej sieci kawiarni o tej właśnie nazwie. Jest znana z wielu amerykańskich filmów. Kawa nie jest tu tania, ciacha też nie.
Ale wejść warto, bo pachnie bosko.
A gdy odżałujecie trochę grosza, możecie poczuć się jak Meg Ryan, która w Starbucks spotykała się z Tomem Hanksem w filmie „Masz wiadomość”. Albo jak Meryl Streep w filmie „Diabeł ubiera się u Prady”, albo Hilary Swank w filmie „Wolność słowa”, czy też Sandra Bullock, w filmie „Miss Agent”. Gwiazdy te popijały kawę w takiej kawiarni jaką zobaczycie w AKH. No, może w ciut większej, ale identycznie pachnącej.
Największą rolę „zagrała” Starbucks w filmie „Jestem Sam”, bo tu pracował główny bohater, grany przez Seana Penna (tegoroczny Oscar za rolę w „Obywatelu Milku”). W Starbucksie pracowała także słynna Irene Jacob w filmie „Wydział pościgowy”. Srarbucks pojawiła się u Stevena Spielberga w „Terminalu” I w „Podwójnym ryzyku” z Ashley Judd w roli głównej. W filmie „Mroczny rycerz” widać Starbucks w scenie pościgu Jokera za konwojem. A w „Shreku 2” kawiarnię tę sparodiowano nazywając Starbucks - Farbucks.
Sieć Starbucksa szykuje się do inwazji na Polskę, ale póki co, to w AKH macie okazję, żeby zahaczyć o ulubioną kawiarnię hollywoodzkich filmowców.
W Holu Głównym jest wprawdzie ciastkarnio-piekarnia, gdzie podają kawę tańszą niż w Starbucksie, no ale sami widzicie, że Starbucks to jest coś!

W AKH są też liczne i czyste toalety; jest bankomat, poczta, bank; jest kwiaciarnia i znakomicie zaopatrzony sklep. To dla ciała.
Ale jest też coś dla ducha. Na antresoli, nad Holem głównym działa interesująca Galeria Sztuki, gdzie co i rusz odbywają się wernisaże wystaw malarskich. Dostępnych dla zwiedzających.

Słowem – prawie wszystko jest na miejscu i – prawdę mówiąc – można w AKH spędzić cały dzień i nie umrzeć ani z głodu, ani z nudów.

 

Ale najważniejsze, żeby wizyta w AKH nie zawiodła waszych nadziei.

Tego wam życzę wierząc, że mój opis uczyni wasze dojście do celu proste i łatwe „jak po sznurku”. A pobyt w AKH – „życiową przygodą”.

SANDRA – Ptasia MamaZałączam mapkę metra wiedeńskiego. Czerwonymi kółkami zaznaczyłam trzy ważne dla was stacje metra:
1 - w prawym dole: EDBERG – stacja gdzie wsiadacie,
2 - w środku – WESTBAHNHOF – stacja przesiadkowa,
3 - w lewej górze – stacja przy AKH – tu wysiadacie do kliniki.

Zobacz także

Przeszczepy

Przeszczepienie płuc u dzieci

Bartosz Kubisa
Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji, Katedra Chorób Płuc, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokołowskiego Szczecin-Zdunowo

29.10.2015
Przeszczepy

Przeszczepy płuc u chorych na mukowiscydozę z Polski

Od 17 stycznia 2006 do 29 marca 2009 roku dokonano w Wiedniu 11 przeszczepów płuc u chorych na mukowiscydozę z Polski, które zostały w całości sfinansowane przez naszych Wielkich Darczyńców – Anitę i Przemysława Sztuczkowskich. Dzięki ich wsparciu, po wstępnym opłaceniu kosztów leczenia, jeszcze jeden chory oczekuje na przeszczep płuc. Państwu Sztuczkowskim zawdzięczamy nie tylko opłacenie łącznie 12 przeszczepów płuc, ale również wysokich kosztów wizyt kontrolnych i leczenia powikłań potransplantacyjnych w Wiedniu.

30.11.-1
Przeszczepy

Akademicki Szpital Kliniczny w Wiedniu

Przedstawiamy aktualną listę badań wymaganych do przeszczepu przez Akademicki Szpital Kliniczny w Wiedniu.

30.11.-1
Przeszczepy

Historia jednego przeszczepu

Historia przeszczepu Marceliny
zapisana na łamach serwisu nowiny24
portalu regionalnego województwa podkarpackiego

30.11.-1
Przeszczepy

Za spełnione nadzieje...

O swoich perypetiach życiowych związanych z chorobą piszą Jola, Marcelina, Marta, Alina, Sandra, Iga, Małgosia, Jasiek, Piotrek, Paulina. Dołącza się też rodzina tak lubianego przez wszystkich Patryka, którego niestety nie ma już wśród nas. Przeżywali oni w swoim przedprzeszczepowym życiu wzloty i upadki, a te ostatnie wraz z postępem choroby stawały się coraz częstsze.

30.11.-1
Przeszczepy

Pierwszy przeszczep płuc w Polsce u chorego na mukowiscydozę - spełnienie marzeń czy sukces medialny

Mając jednak na uwadze realia rządzące polską służbą zdrowia, a w szczególności nękające ją kłopoty, zadać należy pytanie: Czy aby faktycznie ów pierwszy przeszczep płuc wykonany u chorego na mukowiscydozę w Polsce stanowi przełamanie kolejnej bariery w polskiej medycynie, czy może w rzeczywistości żadna bariera nie została pokonana, a ów przeszczep to li tylko sukces medialny i być może wstęp do jeszcze większych kłopotów wielu polskich chorych na mukowiscydozę w ich staraniach o przeszczep, a tym samym o uratowanie życia?

30.11.-1
Przeszczepy

Publikacje o przeszczepach z sieci

Artykuły medyczne o przeszczepach dostępne na stronach internetowych

30.11.-1
Przeszczepy

30.11.-1
Więcej o: Przeszczepy
 
 

  AKTUALNOŚCI

  - Indywidualny Program PIT dla Podopiecznego 2018-02-20
  - Poznańskie warsztaty dla rodziców chorych na mukowiscydozę 2018-02-09
  - Poznańskie Warsztaty dla Dietetyków 2018-02-09
  - Szachiści dla chorych na mukowiscydozę 2018-01-29
  - PARI na dobry początek z mukowiscydozą 2018-01-02
  - Życzenia 2017-12-22
  - Rozbudowa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu – powstanie nowoczesny oddział 2017-12-21
  - Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport 2017-11-17
  - Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów 2017-11-13
  - Puromalt 2017-10-30

  Szkolenie Falenty 2017

  - Program szkolenia w Falentach 2017-06-12
  - XVIII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM 2017-04-14

  KONFERENCJE, WARSZTATY (zapisy)

  - Postępowanie żywieniowe w mukowiscydozie 18.02 2017-02-06
  - Konferencja naukowa MUKOWISCYDOZA- DIAGNOZA I TERAPIA 2016-11-22
  - Domowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę z województwa kujawsko-pomorskiego 2016-05-06
  - Spotkanie z Marszałkiem Adamem Struzikiem w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym 2016-04-21
  - 28.04. Mazowiecka Grupa Wsparcia 2016-04-18
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne i żywieniowe dla rodziców chorych na mukowiscydozę w Poznaniu 2016-04-18
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU Drużyna Muko 2016-04-07
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ DO PROJEKTU Kompleksowa rehabilitacja domowa chorych na muko 2016-04-04
  - NOWY PROJEKT BEZPŁATNE PORADNICTWO DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ współfinansowanie ze środków PEFRON 2016-04-01
  - DOMOWA REHABILITACJA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ Szkolenie dla pracowników (fizjoterapeutów) 2016-03-31

  BAZA WIEDZY

  - Zakażenia w mukowiscydozie - wskazówki dla osób biorących udział w wydarzeniach PTWM 2016-08-25
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ- Program 2016-06-14
  - XVII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM POŁĄCZONE Z WYBORAMI WŁADZ PTWM 2016-04-04
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ 2016-04-04
  - :) 2016-01-22
  - Infekcje wirusowe układu oddechowego u chorych na mukowiscydozę 2015-10-29
  - Jak raczkujemy z dożylną antybiotykoterapią domową 2015-10-15
  - Indywidualny tryb nauczania 2015-10-07
  - Koncentratory tlenu stacjonarne w ramach NFZ 2015-05-06
  - Zespół uzależnienia od Internetu – epidemia XXI wieku? 2015-04-22