22.01.2015

Czy chorzy na mukowiscydozę mogą korzystać z basenów?

Chociaż regularne pływanie jest zalecane jako jeden z elementów rehabilitacji ruchowej u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią mukowiscydozy , to nie ma wskazówek, z jakich zbiorników wodnych chory może bezpiecznie korzystać.
Zagrożenia bakteryjne związane z korzystaniem przez chorych na mukowiscydozę z basenów  mogą dotyczyć zanieczyszczeń wody basenowej przez Pseudomonas aeruginosa. 
 
Wytyczne towarzystw naukowych dopuszczają korzystanie z basenów, jeżeli stosowane są właściwe metody kontroli jakości wody.
 
W krajach, w których prowadzone są badania mikrobiologiczne wody basenowej, w 4–38% przypadków stwierdzano Pseudomonas aeruginosa. Z tych samych badań wynika, że częściej Pseudomonas aeruginosa jest stwierdzany w zbiornikach korzystających z ciepłej wody, takich jak jacuzzi czy zbiorniki używane do hydroterapii.
 
W Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących jakości wody i wymagań sanitarno-higienicznych dla basenów i pływalni. Do tej pory nie został wprowadzony w życie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarno-higienicznych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, jeżeli badają jakość wody w basenach, korzystają z zakresu badań i interpretacji odpowiadających jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi . Stacje sanitarno-epidemiologiczne mogą wykonywać  oznaczenia liczby jednostek tworzących kolonie Escherichia coli, ogólnej liczby bakterii w 37°C po 48 godz. i gronkowców koagulazododatnich, liczby Legionella sp. Jednakże w wielu przypadkach woda nie jest badana w kierunku Pseudomonas aeruginosa. Niektóre baseny lub kontrolujące je Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne mogą prowadzić ocenę jakości wody, korzystając z niemieckiej normy DIN 19643/97. Reguluje ona zagadnienia związane z jakością wody, jej temperaturą, szybkością fi ltrowania, dopuszczalną zawartością szkodliwych związków zawartych w wodzie oraz jej przejrzystością oraz określa konieczność badania wody w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych, w tym Pseudomonas aeruginosa. Trudno stwierdzić, jaki procent basenów w Polsce ma badaną wodę według tej normy. 
Jakie wnioski można wyciągnąć z wytycznych towarzystw naukowych i analizy polskiej sytuacji dotyczącej jakości wody w basenach?
  •  Pływanie należy uznać za ważny element rehabilitacji ruchowej u pacjentów chorych na łagodną i umiarkowaną postać mukowiscydozy.
  •  Nie należy korzystać ze zbiorników zawierających ciepłą wodę, takich jak jacuzzi czy baseny do hydroterapii.
  •  Korzystanie z basenów można uznać za bezpieczne tylko przy spełnieniu następujących warunków:
1) Woda w basenie jest regularnie (co 1–3 miesiące) badana, najlepiej przy zastosowaniu zewnętrznej kontroli jakości prowadzonej przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (ale również inne akredytowane laboratoria). 
2) Woda jest badana nie tylko w kierunku zawartości chloru, pałeczek jelitowych, Legionella sp., ale również Pseudomonas aeruginosa; optymalnie spełnione są wymagania mikrobiologiczne i fi zykochemiczne dla wody basenowej określone według normy niemieckiej DIN 19643/97. Administracja basenu powinna 
na życzenie udostępnić wyniki tych badań użytkownikom. 
3) Brodziki do płukania stóp zawierają chlorowaną wodę, posiadają system cyrkulacji uzdatnionej wody basenowej w brodziku, zakładający wymianę wody 1 raz na godz., woda basenowa wprowadzana do brodzika spływa grawitacyjnie do kanalizacji; jeżeli te warunki nie są spełnione, należy omijać brodziki do płukania stóp. O funkcjonowanie brodzików również należy pytać administrację basenu.
4) Strój kąpielowy oraz ręczniki są prane po skorzystaniu z basenu, najlepiej w temperaturze przekraczającej 60ºC.
5) Należy uważać na wszystkie miejsca, gdzie gromadzi się wilgoć (szafki, kabiny do przebierania etc.).
Chorzy na mukowiscydozę mogą bezpiecznie pływać w otwartych zbiornikach wodnych, np. morzach, oceanach, rzekach, ale odradza się im pływanie w stawach i jeziorach.  

Tomasz Ozorowski
Sekcja ds. kontroli zakażeń szpitalnych Szpitala Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu 
 


Komentarz do artykułu Czy chorzy na mukowiscydozę mogą korzystać z basenów?


Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych IGiChP OT w Rabce-Zdroju zwraca uwagę na fakt, iż wiele basenów nie prowadzi badań wody w kierunku Pseudomonas aeruginosa, a już naprawdę nieliczne kontrolują odpływy brodzików i kabin prysznicowych pod kątem ich kolonizacji ww. drobnoustrojem. Badania środowiska przeprowadzane na basenie w Rabce pokazują, że często odpływy kabin prysznicowych skolonizowane są przez pałeczki Gram-ujemne, w tym Pseudomonas aeruginosa, pomimo iż z basenu nie korzystają osoby chore na mukowiscydozę, a obowiązujące procedury wymuszają codzienną dezynfekcję kabin.

PTWM pragnąc rozeznać sytuację, rozesłało ankietę do kierownictwa 58 przypadkowo wybranych basenów, dotyczącą: częstości wykonywanych badań mikrobiologicznych wody, spełniania wymagań mikrobiologicznych i fi zykochemicznych dla wody basenowej określonych według normy niemieckiej DIN 19643/97, wykonywania badań w kierunku P. aeruginosa i możliwości udostępniania wyników tych badań użytkownikom oraz zawierającą pytania dotyczące brodzików do płukania stóp (czy zawierają chlorowaną wodę, posiadają system cyrkulacji uzdatnionej wody basenowej zakładający wymianę wody 1 raz na godz., czy woda basenowa wprowadzana do brodzika spływa grawitacyjnie do kanalizacji). Informację uzyskano tylko z dwóch basenów, trzeci zadeklarował przekazanie informacji po pisemnym uzasadnieniu, do czego te dane są potrzebne. Dlatego też jeżeli chory jest zdesperowany, aby z basenu korzystać, należy to dobrze zaplanować – udać się na rozmowę z kierownictwem i wytłumaczyć, dlaczego jest to dla chorego tak istotne (może nawet stając twarzą w twarz z takim problemem, zdecydują się wykonywać takie badania), sprawdzić ogólną czystość na basenie, nie korzystać z prysznica. 
 
Mamy nadzieję, że nasze wątpliwości dotyczące bezpiecznego korzystania z basenów w polskich warunkach skłonią rodziców i chorych na mukowiscydozę do racjonalnego przemyślenia wszystkich za i przeciw przed podjęciem decyzji w tej kwestii.
 
Bożena Pustułka, dr Andrzej Pogorzelski
 

Artykuły pochodzą z czasopisma Mukowiscydoza nr 39 
Fot: Rodrigo Amorim, flickr.com/photos/zetotal/4131896221/ na licencji Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) 
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na FacebookuTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu ptwm.org.pl zastrzega możliwość usuwania lub edycji komentarzy reklamowych, obraźliwych, szkalujących i naruszających ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego. Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Zobacz także


2018-01-02
   

PARI na dobry początek z mukowiscydoząIndywidualne warsztaty inhalacyjne i fizjoterapeutyczne dla nowozdiagnozowanych chorych na mukowiscydozę. W partnerstwie z firmą PARI zapraszamy do udziału w projekcie indywidualnych warsztatów inhalacyjnych i fizjoterapeutycznych dla nowozdiagnozowanych chorych na ... czytaj całość
  

2017-12-22
   

Życzenia... czytaj całość
  

2017-12-21
   

Rozbudowa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu – powstanie nowoczesny oddziałZ ostatniej chwili   Rozbudowa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu – powstanie nowoczesny oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę   Projekt „PROPULMO - poprawa kompleksowości i jakości leczenia pacjentów ze schorzeniami układu ... czytaj całość
  

2017-11-17
   

Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - SportInstytut Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu (PPWSZ) oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) zapraszają na Konferencję Naukową pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport. To już druga konferencja organizowana w ramach współpracy ... czytaj całość
  

2017-11-13
   

Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów4 listopada 2017 r. w budynku RORE- Kliniczny Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny w Rzeszowie odbyły się kolejne warsztaty na temat "Najnowsze trendy w światowej fizjoterapii" zorganizowane przez Podkarpacką Grupę Wsparcia przy współpracy z PTWM w Rabce ... czytaj całość
  
Więcej: Higiena na co dzień

 
 

  AKTUALNOŚCI

  - PARI na dobry początek z mukowiscydozą 2018-01-02
  - Życzenia 2017-12-22
  - Rozbudowa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu – powstanie nowoczesny oddział 2017-12-21
  - Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport 2017-11-17
  - Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów 2017-11-13
  - Puromalt 2017-10-30
  - Podziękowania za ufundowanie lodówek 2017-10-02
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne ,,Najnowsze trendy w światowej fizjoterapii 2017-09-27
  - Rok szkolny 2017-09-01
  - Sportowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę - przedłużenie terminu rekrutacji uczestników projek 2017-08-21

  Szkolenie Falenty 2017

  - Program szkolenia w Falentach 2017-06-12
  - XVIII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM 2017-04-14

  KONFERENCJE, WARSZTATY (zapisy)

  - Postępowanie żywieniowe w mukowiscydozie 18.02 2017-02-06
  - Konferencja naukowa MUKOWISCYDOZA- DIAGNOZA I TERAPIA 2016-11-22
  - Domowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę z województwa kujawsko-pomorskiego 2016-05-06
  - Spotkanie z Marszałkiem Adamem Struzikiem w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym 2016-04-21
  - 28.04. Mazowiecka Grupa Wsparcia 2016-04-18
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne i żywieniowe dla rodziców chorych na mukowiscydozę w Poznaniu 2016-04-18
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU Drużyna Muko 2016-04-07
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ DO PROJEKTU Kompleksowa rehabilitacja domowa chorych na muko 2016-04-04
  - NOWY PROJEKT BEZPŁATNE PORADNICTWO DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ współfinansowanie ze środków PEFRON 2016-04-01
  - DOMOWA REHABILITACJA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ Szkolenie dla pracowników (fizjoterapeutów) 2016-03-31

  BAZA WIEDZY

  - Zakażenia w mukowiscydozie - wskazówki dla osób biorących udział w wydarzeniach PTWM 2016-08-25
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ- Program 2016-06-14
  - XVII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM POŁĄCZONE Z WYBORAMI WŁADZ PTWM 2016-04-04
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ 2016-04-04
  - :) 2016-01-22
  - Infekcje wirusowe układu oddechowego u chorych na mukowiscydozę 2015-10-29
  - Jak raczkujemy z dożylną antybiotykoterapią domową 2015-10-15
  - Indywidualny tryb nauczania 2015-10-07
  - Koncentratory tlenu stacjonarne w ramach NFZ 2015-05-06
  - Zespół uzależnienia od Internetu – epidemia XXI wieku? 2015-04-22