10.10.2014 | Andrzej Pogorzelski, Bożena Pustułka, Lidia Pawlik Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddział Terenowy

Jak się zachować w szpitalu

Każdy chory na mukowiscydozę spędzi w swoim życiu dużo czasu w szpitalu. W pierwszym etapie życia są to najczęściej wizyty trwające krótko, często jednodniowe. Wraz z postępem choroby i pojawianiem się różnych problemów zdrowotnych pobyty w szpitalu staną się częstsze i dłuższe.
W artykule staramy się przybliżyć podstawowe zasady prawidłowego zachowania się w szpitalu - zarówno samych chorych, jak i ich opiekunów (rodziców) - których celem jest bezpieczeństwo chorych i lepsza organizacja udzielania świadczeń medycznych.
 
Informacje ogólne
Szpital jest miejscem, w którym przebywają chorzy ludzie i ich rodziny oraz personel medyczny. Są tam osoby:
zakażone różnymi bakteriami, w tym bardzo szkodliwymi dla chorych na mukowiscydozę,
ciężko chore, dla których hałas może być źródłem dodatkowej udręki,
niepełnosprawne, poruszające się z dużym trudem,
poirytowane stanem zdrowia swoim lub członka rodziny,
zrozpaczone.
 
Pobyt jednodniowy
W szpitalu (oddziale), zwłaszcza specjalizującym się w leczeniu chorych na mukowiscydozę, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. zakażenia szpitalnego. Polega ono na zakażeniu chorego mikroorganizmem pochodzącym ze środowiska szpitalnego, w tym:
od innego chorego,
ze skażonego sprzętu medycznego (np. nebulizatory, endoskopy itd.),
ze skażonego otoczenia (np. materac, łóżko, łazienka itd.),
od personelu szpitala (lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta itd.).
Kilka podstawowych zasad przestrzeganych w czasie pobytu w szpitalu jest kluczowych dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia tego problemu:
Unikaj kontaktów z innymi chorymi - wymiana doświadczeń jest bardzo cenna, ale można to robić na inne sposoby (telefon, Internet), niewy- magające osobistego kontaktu i dlatego znacznie bezpieczniejsze.
Staraj się zachować możliwie duży odstęp od innych pacjentów, zwłaszcza kaszlących - optymalna byłaby odległość przynajmniej 3 metrów; nigdy nie wiesz, czy ten ktoś obok nie jest zakażony np. Burkholderia cepacia.
Często dezynfekuj swoje ręce - pojemnik z profesjonalnym środkiem dezynfekcyjnym powinien stanowić niezbędne wyposażenie Twoje i Twojego dziecka (technika w ramce); można również korzystać z dozowników środków dezynfekcyjnych zapewnianych przez szpital.
Unikaj ruchów mimowolnych, typu pocieranie nosa, skubanie wąsów, przeczesywanie włosów wykonywanych niezdezynfekowanymi rękami.
Wskazane jest przebywanie w szpitalu z obojgiem rodziców, wówczas jest lepszy nadzór na dzieckiem i łatwiej uniknąć jego zbędnych kontaktów z innymi pacjentami; jedno z rodziców może załatwiać sprawy formalne, czekać np. w kolejce do przyjęcia, podczas gdy drugi rodzic zajmuje się dzieckiem np. w samochodzie na parkingu albo w pustej części korytarza szpitalnego.
Rodzice powinni sprawować stały nadzór nad dziećmi - unikanie raczkowania po podłodze, grzebania w koszach na śmieci, sprawdzania umywalek i toalet, itp. zachowań zmniejsza ryzyko zakażeń.
Jeżeli szpital (poradnia) przyszpitalna oferuje taką możliwość, umawiaj się na przyjęcie o konkretnej godzinie.
Proś o unikanie kontaktów z innymi chorymi na mukowiscydozę w kolejkach na badania (np. radiologiczne, endoskopowe, ultrasonograficne, spirometryczne).
Pytaj inne osoby przebywające w Twoim sąsiedztwie, czy nie chorują na mukowiscydozę.
Jeżeli jesteś zakażony Pseudomonas aeruginosa, Burkholderia cepacia, MRSA lub innym drobnoustrojem opornym na antybiotyki, zawsze zakładaj maseczkę chirurgiczną, aby uchronić innych przed zakażeniem - to dowód Twojej odpowiedzialności za innych.
Nie witaj się z innymi chorymi i ich opiekunami przez podanie ręki - wystarczy ukłon lub skinienie głową.
Odzież zewnętrzną (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym) pozostawiaj w szatni, co uniemożliwi jej przypadkowe skażenie drobnoustrojami pochodzącymi z powierzchni szpitalnych.
Stosuj i wymagaj od innych właściwej techniki kaszlu i odkrztuszania (zob. plakat), a chusteczki higieniczne lub ligninę stosowaną do odkrztuszania plwociny wyrzucaj do koszy oznaczonych jako odpady medyczne (wkład - czerwone worki).
Zalecamy stałe stosowanie środków ochrony osobistej - rękawiczek jednorazowych i maseczek.
Proś personel medyczny o zmianę rękawiczek, dezynfekcję rąk i stosowanego sprzętu (np. słuchawek lekarskich), o ile nie jest to sprzęt jednorazowy, przed kontaktem z Tobą lub Twoim dzieckiem w sytuacji, kiedy nie obserwujesz takiego zachowania.
 
Masz pełne prawo do dowiadywania się, jakim sprzętem są wykonywane badania u Ciebie (Twojego dziecka), czy jest to sprzęt jednorazowego użytku, czy też wielorazowy; nie wszystkie narzędzia medyczne mogą być jednorazowe (np. endoskopy), ale poddane odpowiednim procedurom dezynfekcji (tzw. wysokiego poziomu) lub sterylizacji są bezpieczne - o te procedury również masz prawo pytać i zwracać uwagę, jeżeli nie są przestrzegane. Podczas spirometrii upewnij się, czy przed badaniem został wymieniony filtr antybakteryjny.
 
Realizuj zalecenia personelu medycznego do przebywania w ustalonym miejscu - wiadomość, gdzie można Was znaleźć do przeprowadzenia kolejnego badania, jest również szansą na zapobieganie zbędnym kontaktom.
Informuj personel o zauważonych brakach środków higienicznych, np. mydła lub papieru toaletowego w łazience.

Szpital, w którym jesteś, to także Twój szpital, zatem staraj się zachowywać w nim tak, jakby to była Twoja własność:
Wycieraj starannie buty przed wejściem.
Nie śmieć, nie brudź.
Nie niszcz.
Nie pluj na podłogę.
Zużyte ręczniki papierowe, pampersy, podpaski wyrzucaj do kosza, a nie do ubikacji.
Zakręcaj kurek z wodą, gaś światło w łazience.

Leczenie wielodniowe
Choćbyś nie wiadomo jak chuchał (chuchała) i dmuchał (dmuchała), może się zdarzyć, że Twoje dziecko będzie musiało być leczone w szpitalu. Co wtedy robić? Przede wszystkim zachowaj spokój. To trudne, ale ważne, bo nastrój rodziców udziela się maluchom. A spokojne dzieci o wiele szybciej wracają do zdrowia niż te zestresowane.
Pobyt w szpitalu to ogromne przeżycie nawet dla dorosłych. A cóż dopiero muszą czuć dzieci? Aby choć trochę zmniejszyć lęk przed nowym miejscem i zabiegami, warto je do hospitalizacji solidnie przygotować. Przede wszystkim wyjaśnij malcowi, co go czeka. Mów prawdę, nie obiecuj, że pobyt będzie bardzo krótki i przyjemny. Nie ma gorszej rzeczy niż przekonanie, że zostało się oszukanym przez rodziców.
 
Pamiętaj! Informacje, które przekazujesz, muszą być adekwatne do wieku. Co innego możesz powiedzieć dziewięciolatkowi, a co innego trzylatkowi. Starszemu dziecku w miarę dokładnie wyjaśnij na czym będzie polegało leczenie. Zrób to kilka dni przed planowanym przyjęciem do szpitala, by miało czas oswoić się z tym, co je czeka. Maluszkowi wystarczy powiedzieć dzień wcześniej, nie zasypując go szczegółami. Na wszystkie jego pytania i tak będziesz odpowiadać na bieżąco. Aby przezwyciężyć lęk dziecka przed szpitalem, baw się z nim w lekarza. Pozwól, by założyło wenflon albo pobrało krew misiowi. Czytaj książeczki, których mali bohaterowie przebywają w szpitalu. Jeśli nie masz wiele czasu, np. gdy przyjęcie do szpitala jest nagłe, znajdź chwilę na rozmowę. Opowiedz dziecku mniej więcej, co będzie się działo. Świadomy mały pacjent czuje się pewniej i bezpieczniej, zwłaszcza gdy wie, że przez cały czas będzie mu towarzyszyła mama lub tata.
 
Przy przyjęciu do szpitala konieczne są dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka, dotychczasowe leczenie i fakt, że maluch jest ubezpieczony. Dlatego weź ze sobą:
wyniki badań, poprzednie karty informacyjne ze szpitala i książeczkę zdrowia dziecka,
numer PESEL dziecka.
 
Wyprawka
Aby malec czuł się komfortowo, warto spakować mu do szpitala:
1. Dwie piżamki - najlepiej z dzianiny, bo łatwo je zdjąć lub podciągnąć rękaw do zrobienia zastrzyku. Nie kupuj nowych, weź z domu te, które dziecko lubi najbardziej.
2. Lekki dres w jasnych kolorach - przyda się, gdy maluch poczuje się lepiej i będzie chciał się bawić.
3. Bieliznę bawełnianą.
4. Kapcie na gumowej podeszwie. Szpitalna podłoga może być mokra i śliska. Uwaga! Pluszowe kapcie-zwierzątka nie sprawdzają się w szpitalu. Nie można w nich np. pójść pod prysznic, a jednocześnie dobrze zbierają na swojej powierzchni brud i bakterie.
5. Poduszeczkę, do której dziecko jest przyzwyczajone.
6. Kosmetyki: mydełko w płynie, szampon, szczoteczkę i pastę do zębów oraz kubeczek i dwa ręczniki.
7. Ulubioną zabawkę - misia, przytulankę, lalę, kredki, książeczki do kolorowania, układanki oraz gry, a dla najmłodszych kilka smoczków. Uwaga! By nie zakłócać spokoju innym dzieciom, nie zabieraj głośnych zabawek (pozytywek, piszczałek itp.). Nie bierz też rzeczy kosztownych
po co wzbudzać w innych pacjentach zazdrość lub kusić złodziei?
Pamiętaj, aby po powrocie ze szpitala wszystkie rzeczy uprać, również przytulankę czy ulubionego pluszaka.
 
Według europejskich standardów leczenia mukowiscydozy z 2005 r. każdy ośrodek leczenia mukowiscydozy powinien posiadać politykę kontroli zakażeń. Hospitalizacja chorych z mukowiscydozą powinna odbywać się w pokojach jednoosobowych, z węzłem sanitarnym, głównie po to, by zapobiegać infekcjom krzyżowym. Każdy pokój musi być wyposażony w stanowisko do mycia i dezynfekcji rąk.
 
Pacjenci z zakażeniami B. cepacia lub MRSA powinni być hospitalizowani w osobnych pokojach na innych oddziałach. U izolowanych chorych wszystkie zabiegi fizjoterapeutyczne należy przeprowadzać w salach.
W Polsce żaden ośrodek nie jest w stanie sprostać tym wymogom, jednakże pamiętajmy o tym, że dopuszczalne jest umieszczenie chorego na mukowiscydozę w sali wieloosobowej pod warunkiem, że będzie w niej hospitalizowana osoba z inną niż mukowiscydoza jednostką chorobową, u której nie stwierdza się aktywnego zakażenia lub kolonizacji przez Pseudomonassp., B. cepacia lub innych tzw. patogenów alarmowych.
 
Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady izolacji chorych na mukowiscydozę, które obowiązują w IGiChP OT w Rabce-Zdroju.

Zasady izolacji stosowane w IGiChP OT w Rabce-Zdroju.
1) W jednej sali szpitalnej może przebywać tylko jedna osoba chora na mukowiscydozę, wyjątek stanowi rodzeństwo.
2) Chorych na mukowiscydozę obowiązuje zakaz wychodzenia z pokoju bez uzasadnienia, zakaz odwiedzin w innych pokojach, zakaz przebywania w świetlicy i innych miejscach spotkań grupowych.
3) Fizjoterapia u chorych na mukowiscydozę przeprowadzana jest w salach chorych - obowiązuje zakaz korzystania z centralnego inhalatorium i sali drenażowej.
4) Sprzęt do inhalacji i fizjoterapii używany przez chorych na mukowiscydozę podczas hospitalizacji jest dezynfekowany po każdym użyciu.
5) Chorzy z zakażeniami B. cepacia i MRSA hospitalizowani są na oddzielnym oddziale.
6) Chorzy na mukowiscydozę z zakażeniami lub kolonizacją alertpatogenem wychodząc z pokoju, noszą maseczki chirurgiczne.
7) Chorych na mukowiscydozę w trakcie hospitalizacji obowiązuje zakaz spotkań integracyjnych poza szpitalem.

Dłuższy czas pobytu w szpitalu niesie ze sobą dodatkowe problemy związane z rozłąką z rodziną, oddaleniem od dającego poczucie bezpieczeństwa domu, a także koniecznością przejęcia opieki nad pacjentem przez personel medyczny.
 
W trakcie pobytu wielodniowego przestrzegaj zaleceń opisanych w rozdziale pobyt jednodniowy. A ponadto:
Nie traktuj personelu jak służących zatrudnionych tylko dla Ciebie - szanuj ich czas i to, że wykonują ciężką pracę dla wielu pacjentów.
Dbaj o porządek wokół swojego łóżka i na swojej sali.
Nie przeszkadzaj innym chorym - nie słuchaj zbyt głośno muzyki, nie szeleść gazetą, przestrzegaj ciszy nocnej.
Rozsądnie korzystaj z lodówki szpitalnej, swoje produkty trzymaj opisane, najlepiej w foliowym woreczku lub plastikowym opakowaniu, pamiętaj o terminie przydatności do spożycia! Nie gromadź produktów spożywczych w nadmiarze. Lodówka, z której korzysta wiele osób, też może być źródłem zakażenia.
Przestrzegaj zasad izolacji - to zapewni bezpieczeństwo Tobie i innym chorym (np. opuszczając salę, zawsze zakładaj maseczkę chirurgiczną).
Bądź konsekwentny. Zasad izolacji przestrzegaj nie tylko w szpitalu, ale także poza nim (na ławeczce przed szpitalem, w samochodzie, w kawiarni). Ryzyko zakażenia istnieje, gdy spotykasz się z innymi chorymi także poza szpitalem.
Zwracaj uwagę na osoby odwiedzające Ciebie lub innych chorych w szpitalu - reaguj, jeżeli wśród odwiedzających zauważysz osobę z widocznymi oznakami infekcji.
Rozwieszaj wilgotny ręcznik, aby wysechł - mokry jest rezerwuarem bakterii.
Przestrzegaj obowiązującego regulaminu. Nie opracowano go po to, aby utrudnić życie pacjentom i opiekunom, ale po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie oddziału.
Uśmiechnij się - uśmiech i życzliwość są zaraźliwe. (Zaraźliwość społeczna - zdolność zmiany zachowań pod wypływem drugiej osoby).
Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.
Nie oszukuj dziecka.
Zgody na zabiegi czytaj z uwagą, jeśli czegoś nie rozumiesz lub jest to dla Ciebie nie do końca jasne - pytaj.
Pamiętaj! Nie możesz towarzyszyć dziecku, jeśli zabiegi wykonywane są w sali operacyjnej lub gdy maluch przebywa na oddziale intensywnej terapii. Twoja obecność jest wskazana, gdy pociecha zasypia lub budzi się z narkozy. Masz też prawo towarzyszyć dziecku przy drobnych zabiegach, np. pobieraniu krwi lub zakładaniu wenflonu (aparatu zapewniającego stały dostęp do żyły).
Nie strasz dziecka personelem medycznym ("Jak nie zjesz obiadu, to pielęgniarka zrobi ci zastrzyk"; "Jak będziesz niegrzeczny, to lekarz cię zabierze").
Postaraj się zaufać lekarzom i pielęgniarkom, którzy robią wszystko, by pomóc Twojemu dziecku. Zdenerwowanie nie poprawi sytuacji.
Nigdy nie podawaj dziecku leków bez konsultacji z lekarzem - mogą wpływać na stosowane leczenie.
Konsultuj z personelem posiłki, które podajesz dziecku.
Racjonalnie planuj odwiedziny u dziecka, zbyt dużo odwiedzających może zaburzać pracę personelu i przeszkadzać pozostałym pacjentom.
 
Co może mama i tata?
Przy przyjęciu do szpitala podpisujesz zgodę na leczenie dziecka. Od tego momentu lekarze mają obowiązek informować Cię o stanie zdrowia dziecka, badaniach, podawanych lekach oraz czasie hospitalizacji. Jeśli jesteś poza szpitalem, a stan dziecka nagle się pogarsza, lekarze przekażą Ci wszelkie niezbędne informacje telefonicznie. Podobnie dzieje się, gdy zachodzi konieczność zmiany terapii. W tym wypadku niezbędna jest Twoja pisemna zgoda. Możesz ją przesłać do szpitala faksem.
 
Pamiętaj! Gdy coś cię niepokoi, masz jakieś pytania lub wątpliwości, możesz porozmawiać z lekarzem prowadzącym lub ordynatorem. Nie musisz zgodzić się na wszystkie badania lub zabiegi, ale wtedy ponosisz pełną odpowiedzialność za stan zdrowia dziecka.
 
Warto wiedzieć! Zgodnie z Konwencją Praw Dziecka podczas pobytu w szpitalu dziecku może towarzyszyć jedna osoba: mama, tata lub opiekun prawny. Niestety, nie zawsze jest to wykonalne. Choć regulaminy zakładają, że można być przy dziecku całą dobę, zwykle rodzice są proszeni o opuszczenie oddziału po godzinie 22.00. W niektórych szpitalach można zostać na noc, ale trzeba siedzieć na krzesełku. Tylko nieliczne szpitale oddają do dyspozycji rodziców łóżko w sali chorego lub w hotelu przyszpitalnym.
Pamiętaj! Respektowanie swoich praw nie może prowadzić do łamania praw innych pacjentów oraz do dezorganizacji pracy oddziału.
 
Ankieta satysfakcji pacjenta
To często niedoceniane przez pacjentów i ich opiekunów źródło informacji dla personelu szpitala. Zwykle formularze tych ankiet są dostępne u pielęgniarek oddziałowych, tam również można się dowiedzieć, gdzie trzeba je składać. W naszym zakładzie jest to zamykana skrzynka przy sekretariacie Izby Przyjęć. Ankiety są okresowo (zwykle co 3 miesiące) wyciągane i analizowane przez specjalnie powołany w tym celu zespół, który następnie przekazuje skatalogowane informacje o Państwa uwagach dyrekcji szpitala.
Państwa obserwacje mogą być przekazywane zupełnie anonimowo, bez "narażania się" na przykre komentarze czy uwagi osób, do których się odnoszą. Zwracając uwagę nawet na drobne zauważone przez Was nieprawidłowości, macie wpływ na poprawę działalności szpitala.


 
Dla przykładu:
Jeżeli zauważacie, że ktoś z personelu nie dezynfekuje rąk pomiędzy kolejnymi pacjentami i informujecie o tym szpital w ankiecie, wówczas Zespół ds. Zakażeń Szpitalnych prowadzi indywidualne szkolenie z tym pracownikiem przypominające o zasadach postępowania,
 Jeżeli posiłki trafiają do Was zimne, a zgłoszeń będzie kilka, wówczas szpital podejmuje próbę zmiany organizacji ich dostarczania, np. stosuje lepsze termosy lub skraca czas transportu.
 
Im precyzyjniejszy opis problemu (który oddział opisujecie, jaką konkretnie osobę itd.), tym łatwiejsze wprowadzenie poprawek w funkcjonowaniu szpitala. Swoją ocenę działalności szpitala można napisać na zwykłej kartce papieru, choć formularze stworzono celem usystematyzowania i kategoryzacji Państwa ocen.
Oczywiście nie wszystkie uwagi, nawet w pełni słuszne, będą możliwe do zrealizowania. Szczególnie trudne jest to w przypadku zastrzeżeń do warunków lokalowych, które wymagałyby generalnego remontu lub zmiany siedziby szpitala. Jednak nawet tego rodzaju informacje są cenne, ponieważ pokazują dyrekcji szpitala, że problem istnieje i jest zauważalny przez chorych lub opiekunów.
 
Ankieta może być również źródłem pochwał, które są potem przekazywane poszczególnym osobom lub oddziałom.
Przedstawione przez nas sugestie i prośby związane z pobytem pacjenta w szpitalu nie mają na celu utrudnienie życia pacjentom i ich opiekunom, lecz doprowadzenie do ograniczenia ryzyka wystąpienia zakażenia szpitalnego, bezpiecznego pobytu w szpitalu, a także w miarę możliwości do satysfakcjonującej obie strony hospitalizacji.

Autor:  Andrzej Pogorzelski, Bożena Pustułka, Lidia Pawlik
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc,
Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju

Artykuł pochodzi z magazynu Mukowiscydoza nr 36 
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na FacebookuTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu ptwm.org.pl zastrzega możliwość usuwania lub edycji komentarzy reklamowych, obraźliwych, szkalujących i naruszających ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego. Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Zobacz także


2018-02-20
   

Indywidualny Program PIT dla PodopiecznegoAby ułatwić naszym podopiecznym pozyskiwanie 1% podatku przygotowaliśmy specjalną aplikację, dzięki której można utworzyć własny widget do wklejenia na stronę www. Dzięki temu odwiedzający Was goście, w bardzo prosty sposób będą mogli przekazać Wam 1% podatku. ... czytaj całość
  

2018-02-09
   

Poznańskie warsztaty dla rodziców chorych na mukowiscydozęZ wielką radością zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych Poznańskich Warsztatach dla Rodziców Dzieci chorych na mukowiscydozę, które odbędą się 11 marca br. w godzinach 10.00 do 16.00 w Sali wykładowej im. Chrościejowskich (116) znajdującej się w Szpitalu Klinicznym im. Karola ... czytaj całość
  

2018-02-09
   

Poznańskie Warsztaty dla DietetykówZ wielką radością zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych Poznańskich Warsztatach dla Dietetyków, które odbędą się 10 marca br. w godzinach 10.00 do 16.00 w sali wykładowej im. Chrościejowskich (116) znajdującej się w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. ... czytaj całość
  

2018-01-29
   

Szachiści dla chorych na mukowiscydozęW niedzielę 7 stycznia w Atrium Tower przy al. Jana Pawła II 25 w Warszawie odbył się I Charytatywny Turniej Szachowy - SZACHIŚCI DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ. Organizatorem turnieju było Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Polskiego ... czytaj całość
  

2018-01-02
   

PARI na dobry początek z mukowiscydoząIndywidualne warsztaty inhalacyjne i fizjoterapeutyczne dla nowozdiagnozowanych chorych na mukowiscydozę. W partnerstwie z firmą PARI zapraszamy do udziału w projekcie indywidualnych warsztatów inhalacyjnych i fizjoterapeutycznych dla nowozdiagnozowanych chorych na ... czytaj całość
  
Więcej: Higiena na co dzień
 
 

  AKTUALNOŚCI

  - Indywidualny Program PIT dla Podopiecznego 2018-02-20
  - Poznańskie warsztaty dla rodziców chorych na mukowiscydozę 2018-02-09
  - Poznańskie Warsztaty dla Dietetyków 2018-02-09
  - Szachiści dla chorych na mukowiscydozę 2018-01-29
  - PARI na dobry początek z mukowiscydozą 2018-01-02
  - Życzenia 2017-12-22
  - Rozbudowa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu – powstanie nowoczesny oddział 2017-12-21
  - Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport 2017-11-17
  - Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów 2017-11-13
  - Puromalt 2017-10-30

  Szkolenie Falenty 2017

  - Program szkolenia w Falentach 2017-06-12
  - XVIII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM 2017-04-14

  KONFERENCJE, WARSZTATY (zapisy)

  - Postępowanie żywieniowe w mukowiscydozie 18.02 2017-02-06
  - Konferencja naukowa MUKOWISCYDOZA- DIAGNOZA I TERAPIA 2016-11-22
  - Domowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę z województwa kujawsko-pomorskiego 2016-05-06
  - Spotkanie z Marszałkiem Adamem Struzikiem w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym 2016-04-21
  - 28.04. Mazowiecka Grupa Wsparcia 2016-04-18
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne i żywieniowe dla rodziców chorych na mukowiscydozę w Poznaniu 2016-04-18
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU Drużyna Muko 2016-04-07
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ DO PROJEKTU Kompleksowa rehabilitacja domowa chorych na muko 2016-04-04
  - NOWY PROJEKT BEZPŁATNE PORADNICTWO DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ współfinansowanie ze środków PEFRON 2016-04-01
  - DOMOWA REHABILITACJA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ Szkolenie dla pracowników (fizjoterapeutów) 2016-03-31

  BAZA WIEDZY

  - Zakażenia w mukowiscydozie - wskazówki dla osób biorących udział w wydarzeniach PTWM 2016-08-25
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ- Program 2016-06-14
  - XVII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM POŁĄCZONE Z WYBORAMI WŁADZ PTWM 2016-04-04
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ 2016-04-04
  - :) 2016-01-22
  - Infekcje wirusowe układu oddechowego u chorych na mukowiscydozę 2015-10-29
  - Jak raczkujemy z dożylną antybiotykoterapią domową 2015-10-15
  - Indywidualny tryb nauczania 2015-10-07
  - Koncentratory tlenu stacjonarne w ramach NFZ 2015-05-06
  - Zespół uzależnienia od Internetu – epidemia XXI wieku? 2015-04-22