03.02.2015

Mieszanie roztworów do inhalacji

Osoby chore na mukowiscydozę, w zależności od zaawansowania choroby oskrzelowo-płucnej, mają od kilku nawet do kilkunastu inhalacji dziennie. Do tego dochodzą drenaże w różnej formie. Wszystkie te zabiegi są bardzo czasochłonne. Aby skrócić czas inhalacji, chorzy często mieszają różne leki przeznaczone do inhalacji. Nie zawsze można to robić.
Do tej pory nie było większych, kompleksowych badań, które potwierdzałyby, co można, a czego nie można łączyć. Wydaje się, że odpowiedzią na ten problem jest artykuł pt. Roztwory do inhalacji – które z nich można mieszać? Zgodność fizykochemiczna roztworów leków wnebulizacji – uaktualnienie 2013, autorstwa: Wolfganga Kamina, Franka Erdnüssa, Irene Krämer, opublikowany w „Journal of Cystic Fibrosis” w2013 r. Poniżej przedstawiamy Państwu, za zgodą autorów, najważniejsze fragmenty artykułu wraz z tabelą przedstawiającą możliwości łączenia roztworów do inhalacji. Serdecznie dziękujemy autorom za zgodę na tłumaczenie i publikację fragmentów artykułu wnaszym czasopiśmie. Podziękowania składamy również Piotrowi Majdzikowi za tłumaczenie artykułu oraz recenzentowi całości (i pomysłodawcy), dr. Andrzejowi Pogorzelskiemu.

Wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego (w tym mukowiscydozę – przypis redakcji) zdaje się na terapię wziewną w nebulizacji. Około 25% pacjentów, którzy muszą wdychać kilka różnych leków dziennie, oszczędza czas poprzez mieszanie ich wjednej inhalacji. Artykuł ten zawiera kompleksowe omówienie dostępnych danych dotyczących zgodności fizykochemicznej powszechnie mieszanych w nebulizacji roztworów izawiesin. Informacje opierają się na naszych badaniach in vitro, jak iwybranej literaturze. Rezultaty wskazują, iż wiele inhalacyjnych roztworów można mieszać bez wywoływania niezgodności. Jednak niektóre składniki zawarte wbadanych lekach mogą stwarzać podstawy do niezgodności, np. nieprawidłowa aktywność enzymu – dornazy alfa (Pulmozyme® – przypis redakcji). Badania oceniające właściwości aerozolu mieszanek zgodnych z powszechnie stosowanymi nebulizatorami mają mały zakres i powinny być poszerzane.

Kliniczna skuteczność jednoczesnego wdychania inhalacji z podwójnych, potrójnych lub poczwórnych mieszanin musi być oceniona wbadaniach klinicznych, zanim można będzie podać ostateczne rekomendacje dla schematów inhalacji.


Wprowadzenie
Pacjenci cierpiący na mukowiscydozę czy też inne przewlekłe choroby dróg oddechowych opierają się w dużym stopniu na terapiach wziewnych. Poza inhalatorami proszkowymi (DPI) i inhalatorami ciśnieniowymi z dozownikiem (MDI) stosuje się również nebulizatory, choć nebulizacje są bardziej czasochłonne niż inhalacje zpomocą DPI iMDI. Wodróżnieniu do DPI iMDI, inhalacje dostarczają lek w sposób ciągły oraz mogą być podawane większe dawki leków. W przypadku dzieci inhalacja jest korzystna, ponieważ wymagania dotyczące koordynacji jej z wdechem są mniejsze. Dzieci często nie potrafią obsługiwać MDI, ponieważ koordynacja uwalniania leków (uruchomienie urzą- dzenia) i jednoczesne wdychanie leku są dla nich zbyt trudne. W przypadku DPI pojawia się problem tego typu, że dzieci nie są w stanie wytworzyć odpowiednio silnego szczytowego strumienia wdechu (MTP), koniecznego do uwolnienia leku.

Badania wskazują, że różne systemy nebulizacji, różnych producentów, tj. ultradźwiękowe, pneumatyczne lub nebulizatory z membraną wibracyjną zwentylatorem, nawilżaczem i częścią Y, generują aerozole o różnym rozmiarze cząstek, a co za tym idzie, depozycja leków wukładzie oddechowym jest różna. Odpowiednie podawanie leków można osiągnąć, jeśli dany produkt medyczny, przeznaczony do nebulizacji, przepisywany jest razem zkonkretnym nebulizatorem, po tym, jak zestaw leku iurządzenia do nebulizacji oceniony został jako efektywny. Jednakże oprócz tego, codzienne do- świadczenia są jeszcze gorsze, szczególnie jeśli pacjenci muszą inhalować kilka leków, zachowując między nimi przerwy. Zamiast rozmontowywać, czyścić inapełniać nebulizator, wykonując kolejną inhalację, co najmniej 25% pacjentów oszczędza czas poprzez mieszanie roztworów (zawiesin) wjednej inhalacji.

Nebulizacja mieszanek leków podwyższa ilość wyprodukowanego podczas nebulizacji aerozolu, jednocześnie ich dawka całkowita pozostaje na tym samym poziomie. Jeśli nebulizacja jest kontynuowana do samego końca (do momentu, kiedy zabraknie leku), ogólna ilość wyjściowa i wdychana ilość nebulizowanego leku zwiększy się. Jednakże niezgodność i(lub) niestabilność mieszaniny leków może niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo samego leku i (lub) zmniejszenie efektywności działania, aż do niepowodzenia prowadzonego leczenia włącznie. Ponadto jednoczesne rozpylanie roztworów w tej samej inhalacji może wpływać na ilość dostarczonego leku poprzez zmianę dystrybucji wielkości cząstek aerozolu. Wielkość cząsteczek powinna wynosić od 1 do 5 mikrometrów średnicy, ponieważ większa cząsteczka może deponować się w górnych drogach oddechowych, a mniejsza może być wydychana. W związku z tym, nawet jeśli występuje fizykochemiczna zgodność mieszanin, nie można wystawić ostatecznych rekomendacji dla jednoczesnego ich wdychania. Zbadania wymaga aerodynamiczna charakterystyka mieszanin. Również kliniczne znaczenie równoczesnego inhalowania różnych leków i różnice w wynikach terapeutycznych w porównaniu do leczenia pojedynczym lekiem wymaga dalszego zbadania. Substancje lecznicze często przepisywane do terapii inhalacyjnej w Europie obejmują leki rozszerzające oskrzela (albuterol [salbutamol] i bromek ipratropium), kortykosteroidy (budezonid i popionian flutikazonu), antybiotyki (tobramycynę, kolistymetat), dornazę alfa. Dodatkowo używane są formoterol, acetylocysteina, roztwory chlorku sodu (0,9% do 7%) oraz stabilizator mastocytów (komórek tucznych) kromoglikan.

W 2006 r. opublikowaliśmy nasze pierwsze wyniki badań dotyczące fizykochemicznej zgodności i stabilności kilku roztworów (zawiesin) leków do nebulizacji, stosowanych wprzeważającej liczbie w Europie. Od tego momentu wiele mieszanek było badanych przez nas oraz inne grupy, eksperymentalnie również w odniesieniu do otrzymanych cech aerozolu. Wyniki zostały opublikowane w kilku artykułach literatury medycznej, a Burchett i współautorzy opracowali wstępny przewodnik zgodności dla leków podawanych w nebulizacji, stosowanych w Stanach Zjednoczonych. W tym wydaniu magazynu przedstawiamy kompleksowy przegląd dostępnych danych, opartych na naszych własnych badaniach, odpowiedniej literaturze, jak również aktualnej wersji danych zgodności w formie tabeli. Autorzy przebadali następujące cechy mieszanek: fizykochemiczną zgodność mieszanin leków w inhalacji, sposób przygotowania mieszanin, zgodność fizyczną, zgodność chemiczną, cechy aerozolu. (…) Wyniki oraz dyskusja Zarówno wyniki naszych badań eksperymentalnych, jak i tych znalezionych w literaturze zaprezentowane są razem dla odpowiednich mieszanin leków. Rezultaty (nie)zgodności ośmiu najczęściej używanych leków w terapii inhalacyjnej zostały podsumowane w formie tabeli.


KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ!


Wnioski
Badania in vitro i przeanalizowana literatura wskazują, że większość testowanych zawiesin do nebulizacji można mieszać bez wywołania żadnych wymiernych niezgodności. Podstawowym wyjątkiem jest dornaza alfa. Na poziom jej działania miała wpływ obecność niektórych substancji pomocniczych zawartych w niektórych produktach farmaceutycznych. Te same substancje pomocnicze spowodowały niezgodność, gdy albuterol i(lub) bromek ipratropium zmieszano z kromoglikanem czy też kolistymetatem. Mieszanki powinny być zawsze przygotowywane bezpośrednio przed inhalacją, a nadwyżki należy wyrzucać. Jeśli chodzi o właściwości aerozoli, to przetestowano do tej pory niewielką ilość mieszanin. Potrzebna jest większa ilość badań oceniających rozkład wielkości cząsteczek często stosowanych mieszanek, podawanych popularnymi inhalatorami. Wreszcie skuteczność kliniczna terapii inhalacyjnej roztworów podwójnych, potrójnych i poczwórnych musi być zbadana wodniesieniu do inhalacji pojedynczych tych samych leków. Dopiero wtedy będzie można dać rekomendacje pacjentom.

 Redakcja „Mukowiscydozy”

Artykuł pochodzi z czasopisma Mukowiscydoza nr 39

Wszelkie materiały PTWM zamieszczone w serwisie ptwm.org.pl chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Prośby o zgodę na przedruk artykułów z czasopisma Mukowiscydoza i/lub z serwisu ptwm.org.pl na innych stronach i blogach, prośby o patronaty medialne, organizowanych wydarzeniach itd., prosimy przesyłać na adres: poczta@ptwm.org.pl

 
Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na FacebookuTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu ptwm.org.pl zastrzega możliwość usuwania lub edycji komentarzy reklamowych, obraźliwych, szkalujących i naruszających ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego. Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Zobacz także


2018-02-20
   

Indywidualny Program PIT dla PodopiecznegoAby ułatwić naszym podopiecznym pozyskiwanie 1% podatku przygotowaliśmy specjalną aplikację, dzięki której można utworzyć własny widget do wklejenia na stronę www. Dzięki temu odwiedzający Was goście, w bardzo prosty sposób będą mogli przekazać Wam 1% podatku. ... czytaj całość
  

2018-02-09
   

Poznańskie warsztaty dla rodziców chorych na mukowiscydozęZ wielką radością zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych Poznańskich Warsztatach dla Rodziców Dzieci chorych na mukowiscydozę, które odbędą się 11 marca br. w godzinach 10.00 do 16.00 w Sali wykładowej im. Chrościejowskich (116) znajdującej się w Szpitalu Klinicznym im. Karola ... czytaj całość
  

2018-02-09
   

Poznańskie Warsztaty dla DietetykówZ wielką radością zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych Poznańskich Warsztatach dla Dietetyków, które odbędą się 10 marca br. w godzinach 10.00 do 16.00 w sali wykładowej im. Chrościejowskich (116) znajdującej się w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. ... czytaj całość
  

2018-01-29
   

Szachiści dla chorych na mukowiscydozęW niedzielę 7 stycznia w Atrium Tower przy al. Jana Pawła II 25 w Warszawie odbył się I Charytatywny Turniej Szachowy - SZACHIŚCI DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ. Organizatorem turnieju było Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Polskiego ... czytaj całość
  

2018-01-02
   

PARI na dobry początek z mukowiscydoząIndywidualne warsztaty inhalacyjne i fizjoterapeutyczne dla nowozdiagnozowanych chorych na mukowiscydozę. W partnerstwie z firmą PARI zapraszamy do udziału w projekcie indywidualnych warsztatów inhalacyjnych i fizjoterapeutycznych dla nowozdiagnozowanych chorych na ... czytaj całość
  
Więcej: Informacje o chorobie
 
 

  AKTUALNOŚCI

  - Indywidualny Program PIT dla Podopiecznego 2018-02-20
  - Poznańskie warsztaty dla rodziców chorych na mukowiscydozę 2018-02-09
  - Poznańskie Warsztaty dla Dietetyków 2018-02-09
  - Szachiści dla chorych na mukowiscydozę 2018-01-29
  - PARI na dobry początek z mukowiscydozą 2018-01-02
  - Życzenia 2017-12-22
  - Rozbudowa w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu – powstanie nowoczesny oddział 2017-12-21
  - Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport 2017-11-17
  - Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów 2017-11-13
  - Puromalt 2017-10-30

  Szkolenie Falenty 2017

  - Program szkolenia w Falentach 2017-06-12
  - XVIII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM 2017-04-14

  KONFERENCJE, WARSZTATY (zapisy)

  - Postępowanie żywieniowe w mukowiscydozie 18.02 2017-02-06
  - Konferencja naukowa MUKOWISCYDOZA- DIAGNOZA I TERAPIA 2016-11-22
  - Domowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę z województwa kujawsko-pomorskiego 2016-05-06
  - Spotkanie z Marszałkiem Adamem Struzikiem w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym 2016-04-21
  - 28.04. Mazowiecka Grupa Wsparcia 2016-04-18
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne i żywieniowe dla rodziców chorych na mukowiscydozę w Poznaniu 2016-04-18
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU Drużyna Muko 2016-04-07
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ DO PROJEKTU Kompleksowa rehabilitacja domowa chorych na muko 2016-04-04
  - NOWY PROJEKT BEZPŁATNE PORADNICTWO DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ współfinansowanie ze środków PEFRON 2016-04-01
  - DOMOWA REHABILITACJA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ Szkolenie dla pracowników (fizjoterapeutów) 2016-03-31

  BAZA WIEDZY

  - Zakażenia w mukowiscydozie - wskazówki dla osób biorących udział w wydarzeniach PTWM 2016-08-25
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ- Program 2016-06-14
  - XVII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM POŁĄCZONE Z WYBORAMI WŁADZ PTWM 2016-04-04
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ 2016-04-04
  - :) 2016-01-22
  - Infekcje wirusowe układu oddechowego u chorych na mukowiscydozę 2015-10-29
  - Jak raczkujemy z dożylną antybiotykoterapią domową 2015-10-15
  - Indywidualny tryb nauczania 2015-10-07
  - Koncentratory tlenu stacjonarne w ramach NFZ 2015-05-06
  - Zespół uzależnienia od Internetu – epidemia XXI wieku? 2015-04-22