03.06.2015

Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą uczestnikiem Men Expert Survival Race w Krakowie

7 czerwca w Krakowie odbędą się ekstremalne zawody biegowe - MEN EXPERT SURVIVAL RACE. Na trasie biegu znajduje się 30 przeszkód. W zawodach weźmie udział 5 wyjątkowych zawodników, których bieg jest dedykowany podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Uczestnictwo w tych wyjątkowych zawodach biegowych to dla naszej organizacji okazja, by mówić o chorobie, o jej skutkach i o walce jaką musimy wspólnie toczyć każdego dnia.
Każda aktywność fizyczna chorego na mukowiscydozę zwiększa jego szansę w walce o oddech. Zawodnicy drużyny PTWM biorąc udział w zawodach chcą pokazać, że ich bieg i pokonywanie przeszkód znajdujących się na trasie daje im szansę na dotarcie do mety. Wola walki, determinacja i konsekwencja w działaniu mogą sprawić, że są w stanie zwyciężać w zawodach. Tak samo jest w mukowiscydozie. Codzienne przyjmowanie leków, rehabilitacja, drenaż, dbałość o dobrą kondycję fizyczną i ruch zwiększają szansę chorych na skuteczną walkę z chorobą dając szansę na lepsze i dłuższe życie.
Zawodnik, który staje na starcie wie, że tak naprawdę tylko od niego zależy, czy wypracował na tyle dobrą kondycję, by dobiec do mety. Z mukowiscydozą jest znacznie trudniej. W pewnym momencie może okazać się, że lata ciężkiej pracy, codziennej fizjoterapii, leczenia nie wystarczą, bo brak odpowiedniej ilości pieniędzy powoduje, że chory przegrywa walkę – mówi Małgorzata Krynke, Dyrektor Zarządzający Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
 
Udział Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w biegu Men Expert Survival Race w Krakowie jest także okazją do zakomunikowania, że do grona osób wspierających nasze działania dołączył Andrzej Bargiel. Ten trzykrotny skialpinista, trzeci w klasyfikacji generalnej pucharu świata, rekordzista w biegu na Elbrus, jak mało kto, rozumie na czym polega problem z oddychaniem w mukowiscydozie. Trudności z oddychaniem, jakie ma zdrowy człowiek na wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów to codzienność chorego na mukowiscydozę.
 
Działania PTWM ukierunkowane są na to, by na mukowiscydozę nie musiały umierać dzieci, chcemy dać im szansę na dorosłość z tą chorobą. 
 
W leczeniu mukowiscydozy wciąż jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Są już badania przesiewowe noworodków, jest nadzieja na większą ilość przeszczepów. Niestety w codziennym leczeniu i rehabilitacji jest nadal bardzo wiele do zrobienia. Musimy zadbać o właściwe warunki leczenia szpitalnego, odpowiednią refundację leczenia i właściwą wycenę świadczeń szpitalnych. Możemy zawalczyć 10-15 lat dłuższe życie chorych.- mówi Dorota Hedwig, Prezes Polskiego Towarzystwa walki z Mukowiscydozą.
 
W miasteczku biegowym jak również na trasie biegu będzie można spotkać wolontariuszy PTWM, którzy chętnie udzielą informacji na temat samej choroby. Również w namiocie PTWM na terenie miasteczka biegowego można uzyskać wiele informacji na temat zarówno samej choroby jak i możliwości pomocy chorym. 
 
 
********
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą to największa i najstarsza organizacja pozarządowa wspierająca chorych na mukowiscydozę i członków ich rodzin. Od niemal 30 lat zabiegamy o to by jakość życia naszych podopiecznych była coraz lepsza. Pomagamy zarówno dzieciom jak i dorosłym; organizujemy warsztaty, konferencje, szkolenie i wideokonferencje ułatwiając dostęp do najnowszych informacji z zakresu leczenia mukowiscydozy, fizjoterapii, żywienia, utrzymania właściwych warunków sanitarnych. Realizujemy projekty domowej rehabilitacji chorych, pomagamy znaleźć i przygotować do pracy fizjoterapeutów. Nasza pomoc to również nieodpłatna administracja subkont naszych podopiecznych, oraz pomoc w pozyskiwaniu środków na nich gromadzonych. PTWM finansuje również zakup leków, suplementów diety, odżywek oraz inne koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. W celu ułatwienia naszym podopiecznym dostęp do sprzętu do rehabilitacji i fizjoterapii oraz tlenoterapii prowadzimy nieodpłatną wypożyczalnię. Od kilku lat PTWM wydaje również magazyn „Mukowiscydoza” dedykowany dla chorych i członków ich rodzin. Nasze działania pomocowe to również pomoc w organizacji przeszczepów płuc zagranicą. W naszych działaniach również wspieramy ośrodki zajmujące się leczeniem chorych na mukowiscydozę. Prowadzimy liczne rozmowy z posłami, senatorami, przedstawicielami NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia. Mamy nadzieje, że proponowane zmiany systemowe przyczynią się do poprawy jakości i długości życia chorych na mukowiscydozę w Polsce.
 
Mukowiscydoza to ciężka wrodzona choroba genetyczna. Jest najczęściej występującą pośród wszystkich chorób rzadkich. Organizm chorego wytwarza nadmierna ilość gęstego lepkiego śluzu, który gromadzi się w całym organizmie. Wydzielina, która najczęściej gromadzi się w płucach prowadzi do ich postępującego i nieodwracalnego wyniszczenia, a w konsekwencji przedwczesnej śmierci. W układzie pokarmowym mukowiscydoza powoduje zaburzenia pracy wątroby i trzustki. Niewydolność trzustki sprawia, że organizm nie przyswaja tłuszczy i białek, a także wielu witamin. Chorzy niejednokrotnie cierpią na cukrzycę i osteoporozę. Wyniszczony i niedożywiony organizm ma coraz mniej sił, by walczyć z pojawiającymi się infekcjami.Komentarze KOMENTARZE
Zapraszamy też do dyskusji na FacebookuTwoje imię lub nick 
Twój komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja portalu ptwm.org.pl zastrzega możliwość usuwania lub edycji komentarzy reklamowych, obraźliwych, szkalujących i naruszających ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego. Komentarze publikowane są po akceptacji moderatora.

Zobacz także


2017-11-17
   

Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - SportInstytut Nauk o Zdrowiu Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu (PPWSZ) oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) zapraszają na Konferencję Naukową pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport. To już druga konferencja organizowana w ramach współpracy ... czytaj całość
  

2017-11-13
   

Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów4 listopada 2017 r. w budynku RORE- Kliniczny Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny w Rzeszowie odbyły się kolejne warsztaty na temat "Najnowsze trendy w światowej fizjoterapii" zorganizowane przez Podkarpacką Grupę Wsparcia przy współpracy z PTWM w Rabce ... czytaj całość
  

2017-10-30
   

PuromaltChcesz zwiększyć kaloryczność posiłku swojego dziecka? W naszym sklepie, istniej możliwość zamówienia produktu PUROMALT z datą ważności do końca grudnia 2017. Cena za opakowanie to 10,80 zł brutto. Wszystkie osoby zainteresowane zakupieniem produktu w promocyjnej cenie prosimy o ... czytaj całość
  

2017-10-02
   

Podziękowania za ufundowanie lodówekW imieniu pacjentów Centrum Leczenia Mukowiscydozy i Zespołu Centrum w Dziekanowie Leśnym serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi Majewskiemu za ufundowanie 12 lodówek. Dzięki temu hojnemu darowi każdy z pokojów Centrum został zaopatrzony w lodówkę - ku radości ... czytaj całość
  

2017-09-27
   

Warsztaty fizjoterapeutyczne ,,Najnowsze trendy w światowej fizjoterapiiPodkarpacka Grupa Wsparcia PTWM Serdecznie zaprasza rodziców chorych na mukowiscydozę z Podkarpacia i nie tylko na warsztaty fizjoterapeutyczne z mgr.Mikołajem ... czytaj całość
  
Więcej: Centrum prasowe

 
 

  AKTUALNOŚCI

  - Konferencja Naukowa pn.: Mukowiscydoza - Rehabilitacja - Sport 2017-11-17
  - Sprawozdanie z warsztatów- 04.11.2017 Rzeszów 2017-11-13
  - Puromalt 2017-10-30
  - Podziękowania za ufundowanie lodówek 2017-10-02
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne ,,Najnowsze trendy w światowej fizjoterapii 2017-09-27
  - Rok szkolny 2017-09-01
  - Sportowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę - przedłużenie terminu rekrutacji uczestników projek 2017-08-21
  - Sportowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę 2017-08-03
  - Resource Diabet Plus 2017-07-18
  - Jubileusz XXX- lecia PTWM 2017-06-28

  Szkolenie Falenty 2017

  - Program szkolenia w Falentach 2017-06-12
  - XVIII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM 2017-04-14

  KONFERENCJE, WARSZTATY (zapisy)

  - Postępowanie żywieniowe w mukowiscydozie 18.02 2017-02-06
  - Konferencja naukowa MUKOWISCYDOZA- DIAGNOZA I TERAPIA 2016-11-22
  - Domowa rehabilitacja chorych na mukowiscydozę z województwa kujawsko-pomorskiego 2016-05-06
  - Spotkanie z Marszałkiem Adamem Struzikiem w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym 2016-04-21
  - 28.04. Mazowiecka Grupa Wsparcia 2016-04-18
  - Warsztaty fizjoterapeutyczne i żywieniowe dla rodziców chorych na mukowiscydozę w Poznaniu 2016-04-18
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI DO PROJEKTU Drużyna Muko 2016-04-07
  - OGŁOSZENIE O REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ DO PROJEKTU Kompleksowa rehabilitacja domowa chorych na muko 2016-04-04
  - NOWY PROJEKT BEZPŁATNE PORADNICTWO DLA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ współfinansowanie ze środków PEFRON 2016-04-01
  - DOMOWA REHABILITACJA CHORYCH NA MUKOWISCYDOZĘ Szkolenie dla pracowników (fizjoterapeutów) 2016-03-31

  BAZA WIEDZY

  - Zakażenia w mukowiscydozie - wskazówki dla osób biorących udział w wydarzeniach PTWM 2016-08-25
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ- Program 2016-06-14
  - XVII ZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW PTWM POŁĄCZONE Z WYBORAMI WŁADZ PTWM 2016-04-04
  - KOMPLEKSOWA OPIEKA NAD CHORYM NA MUKOWISCYDOZĘ 2016-04-04
  - :) 2016-01-22
  - Infekcje wirusowe układu oddechowego u chorych na mukowiscydozę 2015-10-29
  - Jak raczkujemy z dożylną antybiotykoterapią domową 2015-10-15
  - Indywidualny tryb nauczania 2015-10-07
  - Koncentratory tlenu stacjonarne w ramach NFZ 2015-05-06
  - Zespół uzależnienia od Internetu – epidemia XXI wieku? 2015-04-22