Teraz jest 23 lis 2017, o 02:41

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 sty 2010, o 22:31 

Witajcie !

Moja córka ma 4,5 roku i obecnie główne objawy choroby związane są z jej układem trawiennym. Od ponad roku podajemy jej enzymy trzustkowe, kupki się unormowały jednak bóle brzucha nie... Co jakiś czas, średnio raz w miesiącu, córka ma przez kilka dni na prawdę silne bóle brzucha, tak jakby kolkowe umiejscowione w samym dole brzucha. Podaje jej wtedy Debridat (objawowo) i Panadol (chodź sama nie wiem czy działa) i robie jej bardzo intensywny masarz brzucha, a w sumie to naciskam jej na jelitka z każdej strony i słysze jak jej się tam przelewa.... zwykle takie zabiegi poagaja, ale widać wyraźnie że ten ból jest mocny i dziecko cierpi.
Czy są jakieś sposoby aby jej w tym ulżyć ? Napiszcie czy macie też takie problemy i jako sobie z tym radzicie.

Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2010, o 23:28 

Proponuję dokładne badanie jamy brzusznej dziecka w momencie wystąpienia dolegliwości. Jeżeli Pani sama albo lekarz wyczujecie przy obmacywaniu dołu brzucha po stronie prawej obecność elastycznego, podłużnego tworu przypominającego mały ogórek, parówkę, itp. wówczas może to sugerować objaw tzw. ekwiwalentu niedrożności smółkowej, zwany również zespołem dystalnej niedrożności jelit (DIOS). Ten wyczuwalny twór to jelito kręte (końcowa część jelita cienkiego) wypełnione masami kałowymi. Zdarza się również stwierdzanie poszerzonego jelita krętego przy braku dolegliwości bólowych.

Zazwyczaj objawy kliniczne DIOS nasilają się stopniowo, występując coraz częściej, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przebieg jest bezgorączkowy, a ból ma charakter kolkowy. W profilaktyce zespołu uwzględnić należy stosowne spożycie płynów oraz błonnika, konieczne jest także dostosowanie odpowiedniej dawki enzymów. U części dzieci dolegliwości mogą być trudne do opanowania pomimo prób różnych terapii. Debridat jest jedną z form leczenia, ale raczej podawany przewlekle, a nie doraźnie.

DIOS to oczywiście nie jedyna przyczyna opisywanych przez Panią bólów brzucha, ale najbardziej charakterystyczna dla chorych na mukowiscydozę.
Najlepiej zgłosić ten problem przy najbliższej wizycie w ośrodku specjalistycznym i uzbroić się w cierpliwość przy diagnostyce – warto pamiętać, że większość dolegliwości bólowych brzucha u dzieci nie ma uchwytnego podłoża organicznego.

Tytuł:
PostNapisane: 20 sty 2010, o 14:36 

<Proszę o usunięcie posta>

Ostatnio edytowano 17 kwi 2011, o 12:27 przez Damian K, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 1 sie 2010, o 22:15 

Witam wszystkich forumowiczów!

Mam 27 lat i piszę w sprawie bólów brzucha :(. Muko stwierdzono u mnie we wczesnych miesiącach życia. Mam postać płucno-brzuszną czyli tzw, miksa :). Czy to dobrze czy źle nie mnie to oceniać. Z tymże większy nacisk choroby mam na brzuch!

Od jakichś 3 lat strasznie cierpię na bóle brzucha w okolicy pod pępkiem i lekko w prawą stronę... Bóle te są skurczowe tzn. jest skurcz, trzyma mnie z 30 sekund i puszcza na jakieś 3-5 minut, po czym znowu jest to samo. Ciągle jadę na tabletkach rozkurczowych typu Ibuprom, No-Spa a jak to nie pomaga to nawet zastrzyk ze Spasmalgenu (czy jakoś tak :). Były wykonywane różne badania (USG, Pasaż jelit, Kolonoskopia, Gastroskopia) i nikt nic nie wie ;(. Dodam że jak mam te bóle to występuje zatwardzenie. Najlepsze jest to że poboli mnie tak z 4-5 dni i później puszcza na jakieś 3 dni, a później znowu! Aaaa jak dostaję jakiś antybiotyk na muko czy to w domu czy podczas hospitalizacji to brzuch nie boli, jakby ręką odjął. Czy ktoś mi pomoże, czy to jest ten DIOS w muko, jeśli tak to jak to zwalczyć!

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów, oraz cały zarząd PTWM - dzięki że jesteście!

Strefa czasowa: UTC + 1