Teraz jest 18 lis 2017, o 11:15

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 kwi 2011, o 22:46 

Chciałbym poruszyć nurtujący mnie temat.

Czy myślicie że my chorzy, niezależnie czy dorosłi czy nie, niezależnie czy przed przeszczepem czy po.... powinniśmy aktywnie działać np. w strukturach PTWM, innych fundacjach na rzecz chorych na mukowiscydozę?

Sądzicie że nasi rodzice, opiekunowie, ludzie którym z jakiegoś powodu chce się aktywnie działać na naszą rzecz robią to lepiej niż my sami? Gorzej niż robilibyśmy to my?

Czy mamy na to siłę? chęć do działania?
A może nam się po prostu nie chce? Wolimy stać z boku i pomarudzić, doczepić się że coś nam nie pasi?
Może nie wiemy jak działać?
A może mamy tak dość choroby i "czekanie na smierć" tak nas dołuje że taka walka z wiatrakami po prostu nie ma dla nas sensu??

Prośba o komentarz tylko osoby chore...

Brak komentarzy będę uważał ze śmierć kliniczną aktywnych działań chorych :)

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2011, o 13:14 

Bardzo ciekawy temat poruszyłeś - na tej podstawie domniemam że tym samym kiepsko jest z działającymi chorymi. Żeby działać na rzecz chorych z muko, chyba nie trzeba być w zarządzie fundacji, itp (wiadomo, jak się już tam jest to na pewno łatwiej coś zdziałać). Czy robimy to lepiej od naszych rodziców, opiekunów, itp? Mi się wydaje że każdy wnosi w działania część roboty i to składa się jakoś w całość.

Czy mamy na to siłę? chęć do działania? To już jest indywidualna sprawa każdego chorego, czas może i jest, ale często nie ma chęci. Tak jak piszesz poniżej - co niektórzy wolą stać z z boku (niekoniecznie marudząc). Ale po prostu żyć własnym życiem, dla siebie i nie działać dla innych. Jak ktoś nie ma sił (tych fizycznych) to automatycznie nie ma chęci do działania - to chyba jest powiązane ze sobą. Sam mam czasami tak, że bym to wszystko **$#$#%#$** i nie robił nic - ale nie o to tu chyba chodzi - bo gdybym miał takie podejście to już wolałbym wziąć łopatę i się zakopać w dole w lesie :P

Walka z wiatrakami? Czasami chyba warto powalczyć, nawet z przysłowiowymi wiatrakami. Tak dla własnej satysfakcji - żeby być zadowolonym i mieć świadomość tego, że coś się zrobiło (oczywiście nie wszyscy mają takie podejście). Jest na pewno wiele podejmowanych przez chorych działań, o których się nigdzie nie pisze - ktoś pomógł innemu choremu czy coś. Takie lokalne działania na mniejszą skalę.

Czy nie wiemy jak działać? Coś w tym jest na pewno. "Działania" to też bardzo niejednoznaczne pojęcie. Dla kogoś "działaniem" będzie to że napisze artykuł do prasy, czy na stronę www odnośnie mukowiscydozy - media to opublikują i tym sposobem będzie tzw. AGITACJA. Dla innych "działaniem" będzie to że popiszą z kimś 3 godziny na Gadu, czy innym Skypie i pocieszą, podniosą na duchu innych chorych bądź też rodziców (tzw. psycholog dla MukoMam ;)).

Ale się rozpisałem <wow> To był przykład na to jak można coś zrobić pomimo tego że się nie chce :P

P.S. śmierci klinicznej mówię stanowczo NIE :)

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwi 2011, o 17:21 

No i super... Coś się ruszyło, ktoś się wypowiedział! Chorzy mężczyźni górą!! ;-)

Z wieloma rzeczami które napisałeś się zgadzam, a tak naprawdę nieomal wszystkimi.

Zmienność naszego zdrowia i nastroju to też coś co działa niestabilnie. Tyle że to zawsze da się ułożyć w całość... Krok po kroku.

Czekamy na opinie innych chorych.
Cel: ponad 1000 wpisów różnych chorych :--)

Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2011, o 12:52 

Co jest?

Z tego postu wynika że w PL zostało już tylko 2 chorych dorosłych na muko :!: Jestem w szoku. A gdzie reszta towarzystwa? Jak to mawia mój kumpel z uczelni - "toż to skandal".

Tytuł:
PostNapisane: 1 lip 2011, o 12:44 

Też jestem ciekawa tego wątku. Co jest dalej, kiedy jest się nastolatkiem, dorosłym? Jak rozmawiać na codzień z dziećmi, jak odpowiadać na trudne pytania?

Strefa czasowa: UTC + 1