Teraz jest 21 lis 2017, o 10:50

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 kwi 2008, o 12:41 

Chciałam poruszyć temat opieki ze strony Państwa nad rodzinami dzieci chorych. Jestem na róznych forach i tam ostatnio się żywo dyskutuje na ten temat. Każdy wie jak to wszystko wygląda, czasem gdyby nie praca obydwu rodziców nie starczałoby na leki . Również jak dla mnie niesprawiedliwe określenie dochodu na osobę 583 zł u rodzin dzieci niepełnosprawnych. Myślę,że może wysłać jakąs petycję od nas rodziców mukolków , tym bardziej że od września zmieniają się przepisy dot. zasiłków rodzinnych. Trzeba to zrobić TERAZ i to KONIECZNIE !
Chodzi też o to by osoby które rezygnują z pracy miały opłacane wszystkie składki tak jakby pracowały.
Jedna Pani podsunęła taki pomysł:
"........czy my jako rodzice nie możemy pracować jako asystent osoby niepełnosprawnej(własnego dziecka)?moze to jest jakaś"furtka"?
Przecież to właśnie my znamy najlepiej własne dzieci,a ten charakter zatrudnienia dawałby nam po pierwsze:te wszystkie składki,których nie mamy(gdy przekroczymy kryterium dochodowe),być może jakąś pensję(odpowiednik zasiłku),oraz np.mozliwość asystowania dziecku w przedszkolu,szkole itd.
Skoro zawód asystenta istnieje,jest wynagradzany-to może mamy szansę? ...."
Co o tym myślicie Drodzy Rodzice ?

Tytuł:
PostNapisane: 26 kwi 2008, o 23:11 

Pomysł dobry, tylko wątpię aby zrozumieli nas ci, którzy nie mają takich problemów. Kilka lat temu byłam na stażu w Wydziale Oświaty. Pojawił się problem nauczania indywidualnego . Matka niepełnosprawnego dziecka była pedagogiem specjalnym, uczyła w szkole. Poprosiła, aby to jej przyznano nauczanie indywidualne jej dziecka. Prawnie nie było żadnych przeszkód, ale inspektor oświaty stwierdził, że to nieetyczne aby dostawać pieniądze za nauczanie własnego dziecka w domu, stwierdził, że to obowiązek każdego rodzica. Pieniądze za nic dostawała inna osoba, bo cała pracę z dzieckiem wykonywała oczywiście matka. W przypadku zawodu asystenta osoby niepełnosprawnej w naszej sytuacji pewnie będzie tak samo.
chciałam zwrócić uwagę na jeszcze inny problem, orzeczenia o niepełnosprawności nie są wydawane sprawiedliwie, często dużo zależy od humoru lekarza (byłam orzecznikiem w takich komisjach jako pedagog i pracownik socjalny), rzadko zdarza się aby lekarz brał pod uwagę opinię innych członków komisji, to on decyduje. Denerwuje mnie to, że nasze dzieci wymagają rzeczywiście stałego leczenia i opieki, a nie możemy otrzymywać świadczeń rodzinnych bo kilkadziesiąt złotych przekraczamy kryterium dochodowe. Znam wiele osób, których dziecko ma lekką chorobę w porównaniu z mukowiscydozą, rodzina żyje sobie z zasiłków, lekarstw prawie wcale nie kupują, bo nie ma takiej potrzeby

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 14:05 

witam po raz pierwszy,
i od razu piszę co mnie zdenerwowało. Mam dwoje chorych dzieci na muko i nie pobieram innej pomocy z Mopsu jak tylko pielęgnacyjne, bo dochody mam za wysokie (o jakieś 100 zł ,na głowę) i zdziwiło mnie to, że jeśli jest 2 lub więcej w rodzinie niepełnosprawnych to limit dochodu jest taki sam a przecież wydaje się dwa razy więcej!!! I to nietylko w przypadku muko
a jeśli chodzi o orzecznictwo to nie spotkałam się z żadnymi problemami. Lekarka nawet maluchów nie badała, bo stwierdziła ,że nie ma sensu ogłądała tylko wypisy i wyniki badań.
Pomysł asystenta przypadł mi do gustu, bo i tak to ja dzieci obejmuję najpełniejszą opieką i nie mogę pracować zawodowo.

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 17:47 

A ja pobierałam nielegalnie zasiłek pielęgnacyjny. Wielkie zamieszanie z tego powodu teraz, kupa dokumentów do ROPS- u.
A przecież stanęłam na komisji, orzeczono niepełnosprawność i na tej podstawie przyznano zasiłek pielęgnacyjny.
W tej chwili nie pobieram , napisałam prośbę o wstrzymanie.

Nie przysługuje mi, bo mam męża za granicą.
Sprawa nie jest roztrzygnięta. Czekam na decyzję ,czy mam zwracać wszystko co pobrałam do tej pory, czy to co dostałam od stycznia, czy od września 2007.

Niczego od naszego państwa już nie oczekuję.
Zasiłku rodzinnego nigdy nie pobierałam i w związku z tym żadnych świadczeń z nim związanych.

Tytuł:
PostNapisane: 4 cze 2008, o 17:42 

Poniżej garść informacji o zasiłku pielęgnacyjnym

Powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności zajmują się orzekaniem o niepełnosprawności dzieci do lat 16. Zespół orzeka na podstawie opinii (dokumentacji medycznej) wydanej przez lekarza. Zatem pierwsze kroki należy skierować do lekarza, najlepiej specjalisty, opiekującego się dzieckiem. Lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie opisujące stan zdrowia dziecka, które nie może być wydane wcześniej niż na 30 dni przed złożeniem wniosku.

Zespół orzeka na wniosek przedstawiciela ustawowego dziecka. Wniosek można złożyć osobiście lub za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodka Pomocy Społecznej – wówczas niezbędna jest pisemna zgoda przedstawiciela ustawowego na złożenie zgody w jego imieniu.

Druki wymagane do wypełnienia otrzymuje się na miejscu, w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności (często również w siedzibie powiatu). Można je też otrzymać listownie. Można je również ściągnąć ze strony PTWM – zakładka „Wnioski i Formularze”.

Wniosek o wydanie orzeczenia składa się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Informacje o siedzibie zespołu i adresie uzyskać można w każdym ośrodku pomocy społecznej, starostwie powiatowym, urzędzie miasta i gminy, powiatowym centrum pomocy rodzinie.
Jednak Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie znajduje się w każdym powiecie, stąd może się zdarzyć, że zostaniemy skierowani do sąsiedniego powiatu.

Wniosek jest rozpatrywany nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia jego złożenia. W przypadkach bardziej skomplikowanych nie później niż 2 miesiące od daty złożenia.

Niepełnosprawność dziecka orzeka się zawsze na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16 roku życia.

Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności rozpatruje co najmniej dwuosobowy skład orzekający. O terminie rozpatrzenia wniosku zawiadamia się listownie daną osobę, która stara się o wydanie orzeczenia, nie później niż 14 dni przed dniem jego rozpatrzenia.
Jeśli osoba wezwana na posiedzenie składu orzekającego nie stawi się w wyznaczonym terminie, jej wniosek pozostaje nierozpoznany.

Aby wydać orzeczenie o niepełnosprawności, lekarz orzecznik sporządza, na podstawie badania, ocenę stanu zdrowia dziecka.
W przypadku gdy lekarz orzecznik uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do oceny stanu zdrowia, może być ona wydana bez badania.

Osoby, które nie ukończyły 16 lat są zaliczanie do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym czasie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.

Przy orzekaniu o niepełnosprawności osób do 16 roku życia bierze się pod uwagę:
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane przez lekarza prowadzącego i inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności
- ocenę stanu zdrowia wystawioną po przeprowadzeniu badania przez lekarza orzecznika
- możliwość poprawy zaburzonej funkcji organizmu poprzez zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki techniczne, środki pomocnicze.

Orzeczenie o niepełnosprawności wydaje się w celu otrzymywania prawa do:
- zasiłku pielęgnacyjnego,
- zasiłku stałego,
- korzystania z ulg i uprawnień na podstawie art. 8 ust 1 Ustawy z dnia 20.06.1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U Nr 98 z późn. Zm) ze względu na ograniczenia sprawności ruchowej
- inne.

Po otrzymaniu decyzji o niepełnosprawności należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby – zwykle w ośrodku pomocy społecznej. Do wniosku dołącza się orzeczenie o niepełnosprawności.
Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało do nich prawo. Gdy osoba złoży wniosek o zasiłek po 10 dniu danego miesiąca, wtedy zostaną one wypłacone do końca następnego miesiąca.
Dla przykładu: gdy osoba starająca się o prawo do świadczeń na nowy okres zasiłkowy (rozpoczyna się od września) złoży wniosek wraz z dokumentami do 31 lipca, świadczenia przysługujące za wrzesień zostaną jej wypłacone do 30 września. Jeśli natomiast zrobi to w okresie od 1 sierpnia do 30 września, świadczenia za wrzesień zostaną jej wypłacone do końca października.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 listopada 2003roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255, z późniejszymi zmianami).

Powyższe dane przygotowałem w oparciu o materiały informacyjne PFRON i stosowne akty prawne.

Tytuł:
PostNapisane: 4 cze 2008, o 18:00 

Refundacja szczepionki na pneumokoki.

Szczepionki refundowane ze środków budżetowych (przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia) są wyszczególnione w tzw. kalendarzu szczepień określonym precyzyjnie przez publikowany przez Ministerstwo Zdrowia Program Szczepień Ochronnych (PSO).
Ich finansowanie odbywa się w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 210 poz. 2135 z późn. zm.)

Szczepionki przeciw zakażeniom pneumokokowym (Prevenar, Pneumo 23) jak dotąd nie mieszczą się w grupie szczepień obowiązkowych, a tym samym nie są finansowane z budżetu.

Ponieważ jedynym oficjalnym adresatem ubiegania się o finansowanie leczenia i rehabilitacji jest Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest ograniczony w wydawaniu środków przez aktualny PSO, dlatego koszty szczepienia zwykle ponoszą rodzice chorego dziecka.
Można starać się o dofinansowanie zakupu w organizacjach pozarządowych, np. PTWM lub wielu fundacjach.

Zdarzają się również takie sytuacje jak w Krakowie gdzie:
„uruchomiono w zeszłym roku dwa finansowane przez gminę programy szczepień ochronnych: przeciwko meningokokom dla dzieci ze żłobków oraz przeciwko pneumokokom dla wcześniaków i dzieci z rodzin wielodzietnych pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.”
Można próbować uzyskać pomoc w MOPS składając indywidualny wniosek o refundację szczepienia.

Tytuł:
PostNapisane: 12 cze 2008, o 20:58 

Co powiecie na to? aby tekst poniżej wysłać na adres http://www.sejm.gov.pl/poslowie/okregi6.htm :
(w ogóle to jest wołanie o pomoc rodzin nie z muko ale ogólnie wszystkich ,którzy mają chore dzieci)

Szanowny/a Panie/Pani …………
Zwracamy się do Pana/Pani jako do wybranego przez naród przedstawiciela, z prośbą o pochylenie się w Sejmie RP nad problemem dochodów rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci, którzy ze względu na ich stan zdrowia są zmuszeni do zaniechania pracy zawodowej.

Trwając w poczuciu krzywdy wobec niesprawiedliwości społecznej prosimy o uregulowanie sytuacji materialno-prawnej rodziców rezygnujących z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi, postulując o:
1. Podwyższenie progów dochodowych uprawniających do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego
2. Podniesienie stawki żenująco niskiego świadczenia pielęgnacyjnego
3. Indeksację progów dochodowych i wysokości świadczenia podobną do indeksacji rent i emerytur.
4. Podwyższenie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego i jego indeksację na zasadach jak powyżej
5. Opłacanie składek emerytalno-rentowych wszystkim rodzicom dzieci niepełnosprawnych niezależnie od dochodu.

Uzasadniając chcielibyśmy zauważyć, że opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi jest bardzo ciężką i odpowiedzialną pracą. Trwa nie 8 a 24 godziny na dobę, wymaga ciągłych poświęceń i wyrzeczeń, a przy tym w wielu przypadkach nie ma perspektywy, że kiedykolwiek się skończy… Nasze poczucie niesprawiedliwości jest tym większe, że decyzja o zaprzestaniu pracy zawodowej nie wynika z naszego wygodnictwa, ale konieczności oraz szeroko pojętej odpowiedzialności za los drugiego człowieka dziś i w przyszłości, w której nie ma miejsca na umieszczenie go w domu pomocy społecznej, czyli de facto scedowania kosztów utrzymania na państwo (jest to koszt średnio 2 tysiące/miesięcznie).
Na chwilę obecną wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 420,- zł. Jest to kwota ponad połowę niższa od najniższego wynagrodzenia za pracę w wymiarze 8-godzinnym (z przysługującymi urlopami itp.itd.), które od 1 stycznia 2008 roku wynosi 1126 zł brutto. Jest to także kwota niższa od wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
Jako argument przemawiający za przychylnym rozpatrzeniem naszych wniosków poddajemy pod rozwagę fakt, iż wspomniane świadczenia nie podlegały waloryzacji od kilku już lat. Ponadto wszystkie środowiska zawodowe poprzez strajki są w stanie uzyskać podwyżki płac zapewniające ich rodzinom godne warunki życia. My, rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych, takiej szansy nie mamy.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych powinna zostać znowelizowana w taki sposób, żeby opiekun faktyczny (rodzice) dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności, gdzie wymaga ciągłej pomocy w egzystencji osoby drugiej przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne, wypłacane w formie zabezpieczenia finansowego opiekunów (rodziców), którzy nigdy nie będą mogli podjąć zatrudnienia z uwagi na niepełnosprawność ich dzieci. Państwo opiekuńcze powinno wspomagać rodziny i rozwój dzieci niepełnosprawnych w domu rodzinnym, na takim poziomie jakim zabezpiecza finansowo i materialnie dzieci w domach opieki społecznej.
Rozgoryczenie i poczucie niesprawiedliwości wzbudza w nas także nierówne traktowanie rodziców dzieci niepełnosprawnych w kwestii emerytur. Nie każdy – z uwagi na progi dochodowe - otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, za którym idzie wnoszenie składek na rzecz przyszłej emerytury. Prowadzi to do prostego wniosku, że tylko pewna grupa będzie miała w przyszłości środki na swoje utrzymanie. Pozostali, z powodu umykających lat pracy, będą zmuszeni wegetować na koszt podatników, choć ich sytuacja nie różni się niczym od sytuacji osób ze wspomnianej powyżej grupy – tak samo przecież są opiekunami dzieci wymagających 24-godzinnej troski. Opłacanie składek emerytalnych każdemu opiekunowi nie mogącemu podjąć pracy zawodowej z powodów jw. byłoby w swojej istocie zgodne z poczuciem sprawiedliwości społecznej.

Oto powody, dla których zwracamy się z prośbą o zmianę przepisów dotyczących pomocy osobom niepełnosprawnym.

Z poważaniem …….…

Tytuł:
PostNapisane: 27 sie 2008, o 20:55 

Ja wracam do mojego postu, trochę nie pasuje teraz w tym miejscu, może lepiej byłoby usunąć mój wątek z tego tematu.
W każdym razie będę dostawać zasiłek pielęgnacyjny mimo iż pobieram zasiłek rodzinny z Irlandii.
Otrzymałam przedwczoraj decyzję z ROPS-u unieważniającą orzeczenie pierwszej instancji.
Dobrze, że się odwołałam.

Tytuł:
PostNapisane: 15 lis 2008, o 11:17 

mnie zasiłku nie przyznali bo powiedzieli ze sie nie nalezy

Tytuł:
PostNapisane: 20 lis 2008, o 20:02 

To zależy jak ta zbiórka ma wygladac i gdzie będzie przeprowadzona. Jeżeli w obiekcie, należącym do jakieś osoby - wystarczy zgoda tej osoby, jeżeli np właścicielem jest miasto, gmina, wówczas musisz starac sie o pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Ponadto dziecko musi miec subkonto w Fundacji, która posiada zgode na przeprowadzanie zbiórek publicznych i o taką zgodę występuje fundacja.
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 26 lut 2009, o 19:11 

Już mamy odpowiedź:
http://www.rp.pl/artykul/211953,254517_ ... cyjne.html
http://www.ops.pl/news.php?cmd=click&id=17714

Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2009, o 22:55 

Już chyba prawie przyjęte zasiłki rodzinne, pielęgancyjne itp.
http://www.kprm.gov.pl/s.php?doc=1958
dochód nadal bez zmian :-(

Strefa czasowa: UTC + 1