Teraz jest 24 lis 2017, o 19:36

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 paź 2012, o 16:35 

Witam Panie Doktorze mam pytanie u mojego 2 letniego syna zauważyliśmy sine opuszki palców a dokładniej kciuków. Myśleliśmy że ma po prostu brudne paluszki, ale po kilku tygodniach to niemożliwe żeby brudu nie domyć. Czasem są mocniej sine a czasem lekko i wyglądają jak brudne. Proszę o poradę co może to oznaczać i czy w ogóle brać to pod uwagę? Jeśli tak to do jakiego lekarza się zwrócić ? Serdecznie pozdrawiam.

PostNapisane: 23 paź 2012, o 15:14 

Proponuję zacząć diagnostykę od lekarza rodzinnego.
Proszę o ewentualny kontakt mailowy apogorzelski@zpigichp.edu.pl w sprawie odpowiedzi na poniższe pytania:
- kiedy po raz pierwszy zauważyliście zasinienie
- czy od pierwszego zauważenia zdarzył się zupełnie prawidłowy wygląd opuszek
- czy są jakiekolwiek zdarzenia z którymi wiążecie nasilenie zasinienia, np. temperatura otoczenia, moczenie w wodzie, itd.
- czy zasinienie dotyczy całej powierzchni skóry nad ostatnim paliczkiem kciuka, czy ttylko jej fragmentu, a jeżeli fragmentu to która część.

Pozdrawiam
Andrzej Pogorzelski

PostNapisane: 24 paź 2012, o 09:18 

Dziękuję Panie Doktorze wysłałam maila serdecznie pozdrawiam :D

PostNapisane: 25 paź 2012, o 19:30 

Ja widzę to chyba koniec dyskusji w tym wątku :? , a szkoda, bo myślę, że wielu rodziców stanie kiedyś przed takim problemem i byłoby dobrze, aby wiedzieli jak zareagować. A problem jest poważny :!: Nieprawdaż doktorze :?:

PostNapisane: 25 paź 2012, o 21:26 

Zygzag to prawda co piszesz,chyba nie przemyślałam tego, z mojej strony przepraszam i wklejam maila, którego wysłałam do Pana Doktora.

Witam Panie Doktorze bardzo dziękuję za odzew w sprawie mojego pytania.
Nasz lekarz rodzinny niestety nam mało pomaga i mam wrażenie że uważa mnie za przewrażliwioną matkę, oczywiście mówiłam o tej sprawia z sinymi opuszkami, ale zbyła mnie tak jak i z innymi ważnymi sprawami, które okazały się naprawdę ważne. Nie chcę zmieniać tego lekarza ponieważ bardzo dokładnie osłuchuje nam syna.
Odpowiadam na pytania:
1. zasinienia zaobserwowaliśmy koło września.
2. W tym momencie nie widzę już aby opuszki były sine, ale zdarzało się że były czasem mocniej czasem słabiej sine, nie potrafię określić kiedy. Pytałam rodzinę i znajomych dla potwierdzenia czy ma faktycznie sine czy to tylko ja widzę, ale oni potwierdzili.
3.po nakremowaniu albo podczas kąpieli faktycznie zauważałam że są bardziej sine.
4.zasinienie jest na całej powierzchni opuszka kciuka.
W tym momencie syn ma od paru dni stan podgorączkowy oraz od czasu do czasu gorączkę, przyczyny nie znamy został wczoraj przebadany u pediatry dokładnie uszy, zęby osłuchowo, mocz wszystko jest w porządku.
Dzisiaj byliśmy na badaniach w szpitalu dot. wątroby wraz z usg wyników jeszcze nie mamy, jedynie co podpytałam to powiększenie wątroby chyba niewielkie, oraz lekarz mówił coś o przepływie dokładnie nie wiem o czy mówił stwierdził że za szybko.
To takie dodatkowe wiadomości, które mogą pomóc. Wybieramy się do Rabki ale dopiero w zimie.
Pozdrawiam mama Kubusia.

PostNapisane: 28 paź 2012, o 17:18 

Dziękuję Adrianko, że zdecydowałaś się podzielić z nami tym problemem. W ten sposób tajemnica sinych paluszków ma szansę zostać zdemaskowana. Ale do tego, aby przestała nas całkiem niepokoić potrzebny jest fachowy komentarz dra Andrzeja :idea: Ja z własnego doświadczenia, mogę powiedzieć, że objaw sinych paluszków w mukowiscydozie związany jest z pogorszeniem wymiany gazowej w płucach. E chyba odkrywczy nie byłem :?

PostNapisane: 29 paź 2012, o 08:02 

„Zasinienie” opuszek palców

Spróbujmy przeanalizować przyczyny.
1) Pierwszy podział to na przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne.
Jak rozumiem przyczyny zewnętrzne Pani wykluczyła?
Warto wziąć pod uwagę np. kontakt z pieczątkami, barwnikami, tuszami, barwiącymi ubraniami, choćby nowe dżinsy, itd.

2) Jeżeli pozostajemy tylko przy przyczynach wewnętrznych to pozostaje nam:
sinica, czyli fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych.

3) Sinicę dzielimy na rzekomą i prawdziwą.
rzekoma jest związana z obecnością w skórze nieprawidłowego barwnika, występuje rzadko, np. przy stosowaniu niektórych leków (amiodaron, chlorpromazyna, minocyklina), przy zatruciu metalami ciężkimi jak złoto czy srebro; mało prawdopodobne jest zabarwienie tylko opuszek palców

4) Sinica prawdziwa jest wywołana zwiększeniem stężenia we krwi hemoglobiny pozbawionej tlenu; może być centralna lub obwodowa
centralna jest widoczna na całej skórze i błonach śluzowych, w mukowiscydozie najczęściej jest wynikiem ciężkiego uszkodzenia płuc – w Waszym przypadku na to jest zdecydowanie za wcześnie

5) Sinica obwodowa – jest widoczna jedynie na skórze dystalnych części ciała, np. płatek ucha, palce. Jej przyczyny to:
- znaczne wychłodzenie ciała, które powoduje fizjologiczny skurcz naczyń
- zaburzenia naczynioruchowe (np. pochodzenia nerwicowego, objaw Raynauda, akrocyjanoza)
- upośledzenie odpływu krwi żylnej (zakrzepica, zapalenie żył)
- zwiększenie lepkości krwi
- zmniejszenie objętości wyrzutowej serca

6) Wciąż mam zbyt mało danych, żeby jednoznacznie ustalić przyczynę w Waszym przypadku, ale najbardziej prawdopodobne są dla mnie przyczyny zewnętrzne albo akrocyjanoza

Akrocyjanoza pierwotna – niegroźne zaburzenie naczynioruchowe polegające na stałym zaczerwienieniu palców o sinawym odcieniu wskutek przepełnienia włośniczek i żyłek krwią żylną. Zaburzenie to jest defektem kosmetycznym i nie wymaga leczenia.

Pozdrawiam

PostNapisane: 29 paź 2012, o 14:04 

Dziękuję Panie Doktorze za poświęcony nam czas :)
Z tego wywnioskowałam że nic złego się nie dzieje i to mnie uspokoiło, ale jedziemy niedługo do pulmunologa i pewnie wykona nam jakieś badania tylko prosiłabym aby nam Pan Doktor podpowiedział jakie wykonać badania pod tym kątem, nasza Pani pulmunolog jest świetnym lekarzem i kieruje się opiniami i leczeniem z Rabki i prosi nas abyśmy byli z nią na bierząco w leczeniu Kubusia.
Pozdrawiam :)

PostNapisane: 26 lis 2015, o 08:39 

Innym przypadkiem są często problemy ze skórą na piętach. Przydaje się wtedy pękające pięty - leczenie. Można w 100% przywrócić skórę do porządku.

Strefa czasowa: UTC + 1