Teraz jest 21 lis 2017, o 14:49

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 09:11 
witam Wszystkich ....

długo już czekam na odpowiedz i pomimo odwiedzin na dzień dzisiejszy 163 osób nadal tej odpowiedzi nie mam ...

zwróciłam się z zapytaniem do Krajowej Informacji Podatkowej czy istnieje możliwość zmiany przez skorygowanie zeznania przeznaczonej przez podatnika darowizny /1%/ na inną organizację która dokonuje wpłat na subkonta chorych i otrzymałam odpowiedz że istnieje taka możliwość w uzasadnionych przypadkach.... mój przypadek jest uzasadniony ...
znam większość darczyńców i wiem że przekazywali oni tą darowiznę w konkretnym celu- żebym kupiła lekarstwo dla syna a ja tego leku nie mam i już mnie nie stać żeby kupić następne
:( smutne,
w zeszłym roku PTWzM księgowało wpłaty na subkontach chociaż sytuacja [b]nie była tak klarowna i jasna jak w tym roku /wyjaśniam że chodzi mi tutaj o stanowisko Ministra Finansów/....
[b]dlaczego polityka Towarzystwa nie została przedstawiona dla ogółu członków , wystarczyło wypowiedzieć się w tej sprawie na Forum przed 01 stycznia 2008 roku i sprawa byłaby jasna .....

a tak "musztarda po obiedzie" uważam że to jest nie fair ....[/b][/b]

czy Zarząd mi na to odpowie ........ :?:

z uszanowaniem

J.Ostrowska

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 12:11 

też interesuję się tym problemem, zaczęłam zastanawiać się nad założeniem subkonta również w innej fundacji, która przekazuje 1 procent na wskazaną osobę;
być może zostanie to uznane za egoizm, ale to jest tylko troska o przyszłość mojego dziecka;
z drugiej strony rozumiem zarząd PTWM, na pewno te pieniądze z 1 procenta ułatwiają prawidłową realizację zadań statutowych

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 17:31 

wczoraj dzwoniła do mnie znajoma osoba, z zapytaniem czy może przekazać dla mnie 1%? Jak to w końcu jest? można czy nie? Trzeba by to w końcu porządnie wyjaśnić.

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 20:53 

nie można, sprawdziłam jeszcze raz w regulaminie subkont, wszyscy musieli podpisać taki regulamin z 2007r.

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 22:08 

Poniżej trzy linki z opiniami na temat redystrybucji 1%

http://wiadomosci.ngo.pl/x/320814
http://www.pozytek.gov.pl/1,-,opinia,DP ... a,865.html
http://wiadomosci.ngo.pl/x/320820

może zanim zarząd zajmie w tej sprawie stanowisko pojawią się jakieś nowe głosy w dyskusji?
pozdrawiam :)

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 15:00 

Zdania są podzielone, czy 1% może byc przekazany ze wskazaniem konkretnej osoby czy też nie. Wiele fundacji na to zezwala i myślę, że gdyby to było sprzeczna z prawem nie zrobiłyby tego. Rozumie, że PTWM potrzebuje pieniędzy na swoje cele, dlatego szanuję jego decyzję. Niemniej 1% to jedyna szansa aby uzbierac pieniądze na całoroczne leczenie dziecka. Dzięki niemu mam poczucie bezpieczeństwa, które nam rodzinom borykającym sie z wysokimi kosztami leczenia jest bardzo potrzebne. Moja córka ma subkonto w Fundacji Dzieciom, gdzie można przekazywac 1% ze wskazaniem konkretnej osoby. Dzięki temu, nie muszę nikogo prosic o pomoc. Dzięki darowiznom z 1% stac mnie na właściwą terapię mojego dziecka.
Pozdrawiam serdecznie :)

http://www.podatki.egospodarka.pl/29866 ... ,65,1.html

Tytuł: cdn...
PostNapisane: 1 maja 2008, o 17:12 
proszę Państwa

moim zdaniem sytuacja wygląda następująco :
- zgodnie z istniejącymi przepisami podatnik przekazując darowiznę w postaci 1% wskazuje fundację i może wskazać chorego /podopiecznego/ fundacji
- tylko i wyłącznie od urzędu skarbowego zależy czy dokonując przekazania środków wpisze chorego czy też nie
/osobiście byłam u swojego naczelnika urzędu żebrząc o to by przekazał pracownikom jak ważny jest ten dopisek dla mnie - bo miałam nadzieje że fundacja przekaże mi te pieniądze :( - ale niestety się przeliczyłam/
- jeżeli chodzi o środki pieniężne na realizację zadań statutowych fundacji to uzyskuje je nie tylko z wpłat 1% ale także z innych instytucji np:PFRON , są różne instytucje państwowe i prywatne które finansują działalność takich fundacji , w tym roku jednak ogromna ilość osób przekazywała 1% i wiem że była to kwota o wiele większa niż w zeszłym roku
- osobiście sporządziłam około 300 zeznań i w każdej była darowizna /może dodam że nie na mojego syna bo wstyd mi żebrać o ten 1% wśród moich klientów :( /

pytając w urzędzie powiedziano mi że praktycznie co 2 zeznanie to darowizna więc proszę sobie wyobrazić kwotę jaką zbiorą różne fundacje

podsumowując :
gdybym wiedziała że PTWzM nie będzie przekazywał wpłat na subkonta to również założyłabym konto w innej fundacji a tak nie mam nic :( nawet z tego co udało mi się otrzymać od ludzi mi życzliwych .....

dziękuję Państwu za zainteresowanie bo już straciłam nadzieje że kogokolwiek to obchodzi , na pewno nie obchodzi to Zarządu bo ile można czekać na odpowiedz

:?: :?: :?:

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 17:35 

Wydaje mi się, że nie zupełnie to tak wygląda.
US dostały wytyczne, że jeżeli podatnik wskazuje, że 1% ma trafic do konkretnej osoby to tak US ma postąpic. Wpłaty na indywidualne subkonta będą dokonywane po zakończeniu akcji zeznań aby nie było korekt i zamieszania - taką informację dostali pracownicy w moim US z Izby Skarbowej i myślę, że podobnie jest we wszystkich miastach. Niemniej to od fundacji/towarzystwa zależy czy 1% ma byc księgowany na oddzielnych subkontach czy też nie. Fundacje nie mają obowiązku w przypadku 1% podatku postępowac zgodnie z wolą podatnika. Mogą zrobic jak zechcą. Wydaje mi się, że w Pani przypadku zabrakło po prostu informacji. Ja zakłądając dziecku subkonto 3 lata temu, najpierw zadzwoniłam do PTWM z pytaniem o 1%, tam mnie poinformowano że towarzystwo księguje wszystko na główne konto - więc subkonto założyłam gdzie indziej.
Szkoda pieniążków, ale teraz pretensje i żale nic nie dadzą... Jeżeli nic się w PTWM nie zmieni, przed kolejną akcja trzeba poprostu załozyc subkonto gdzie indziej, jest sporo fundacji, które pozwalają na gromadzenie na własny użytek 1%. Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 18:26 
dziękuję za odpowiedz , ale sytuacja dotycząca 1% zmieniła się od tego roku , trzy lata temu podatnik sam dokonywał wpłaty bez pośrednika /urzędu/ a co do PTWzM to księgowało te wpłaty i w tym okresie ale w zależności od opisu na wyciągu bankowym hmmmm..... :(

na naukę nigdy nie jest za późno ... dziękuję Pani za dodatkowe informacje

pozdrawiam

Tytuł: Re: cdn...
PostNapisane: 1 maja 2008, o 22:12 

proszę Państwa

moim zdaniem sytuacja wygląda następująco :
- zgodnie z istniejącymi przepisami podatnik przekazując darowiznę w postaci 1% wskazuje fundację i może wskazać chorego /podopiecznego/ fundacji

nie jest to prawdą, zgodnie z istniejącymi przepisami ( zgodnie z ustawą) podatnik może wskazać organizację pożytku publicznego, której chce przekazać jeden procent podatku należnego państwu, podatek nie należy do podatnika, należy do państwa i to ono decyduje na jaki cel jest
przeznaczany. Państwo wyraźnie w ustawie wskazuje odbiorcą 1% podatku organizację pożytku publicznego. To, że można wskazać podmiot szczegółowy jest sugestią mediów.

- tylko i wyłącznie od urzędu skarbowego zależy czy dokonując przekazania środków wpisze chorego czy też nie
/osobiście byłam u swojego naczelnika urzędu żebrząc o to by przekazał pracownikom jak ważny jest ten dopisek dla mnie - bo miałam nadzieje że fundacja przekaże mi te pieniądze - ale niestety się przeliczyłam/

zgodnie z zamysłem ustawodawcy było, przekazywanie przez urzędy skarbowe 1% na działalność statutową organizacji pożytku publicznego. Działania (rodziców, mediów gazet i rozgłośni radiowych) sugerują, aby w zeznaniu podatkowym wskazywać oprócz organizacji pożytku publicznego konkretny cel szczegółowy - nie było to zamysłem ustawodawcy.

- jeżeli chodzi o środki pieniężne na realizację zadań statutowych fundacji to uzyskuje je nie tylko z wpłat 1% ale także z innych instytucji np:PFRON , są różne instytucje państwowe i prywatne które finansują działalność takich fundacji , w tym roku jednak ogromna ilość osób przekazywała 1% i wiem że była to kwota o wiele większa niż w zeszłym roku.

są to dane za rok 2006
http://www.pozytek.gov.pl/files/pozytek ... Raport.pdf
za ten rok odsetek osób przekazujących 1% na pewno jest większy, ale i znacznie więcej jest organizacji OPP.

- osobiście sporządziłam około 300 zeznań i w każdej była darowizna /może dodam że nie na mojego syna bo wstyd mi żebrać o ten 1% wśród moich klientów /

no coment

pytając w urzędzie powiedziano mi że praktycznie co 2 zeznanie to darowizna więc proszę sobie wyobrazić kwotę jaką zbiorą różne fundacje

są to dane za 2006 rok
http://wiadomosci.ngo.pl/x/302471

podsumowując :
gdybym wiedziała że PTWzM nie będzie przekazywał wpłat na subkonta to również założyłabym konto w innej fundacji a tak nie mam nic nawet z tego co udało mi się otrzymać od ludzi mi życzliwych .....

proszę przeczytać ppkt trzeci od końca. Te dane były dostępne już w czerwcu 2007 roku
http://www.ptwm.org.pl/pages_pl/index.php?spr&i=161

dziękuję Państwu za zainteresowanie bo już straciłam nadzieje że kogokolwiek to obchodzi , na pewno nie obchodzi to Zarządu bo ile można czekać na odpowiedz.

pozdrawiam

Proszę nie myśleć, że jestem rzecznikiem zarządu, po prostu interpretuję przepisy, nie nad interpretowuję!!!
Z drugiej strony rozumiem rodziców, którzy upatrują w 1% łatwe zdobywanie środków na leczenie swoich pociech. Pozwolę sobie zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sprawy, urzędy skarbowe interpretują odpis 1% ze wskazaniem na konkretną osobę, jako darowiznę(i jest to kolejny przykład złego interpretowania ustawy), a od takowej należy zapłacić podatek. Zakup środków z takowego odpisu (sprzętów rehabilitacyjnych, leków, itp) skutkuje zapłaceniem ponownego podatku. Zwracała ostatnio na to uwagę, pani Anna Dymna w programie telewizyjnym "Uwaga". Jest to polska paranoja.

Myślę też, że nie mamy co się martwić o zagospodarowanie przez ZG PTWM środków z 1%. Środki te zostaną wykorzystane w interesie wszystkich chorych. Czuwa nad tym zarówno Główna Komisja Rewizyjna jak i organa kontroli państwowej. Zatem, jeśli potrzeba komukolwiek z członków PTWM środków na zakup leków to powinien zwrócić się o takowe do PTWM.

Nie wiem kiedy odbędzie się następne zebranie zarządu, ale myślę, że po nim możemy się spodziewać oficjalnego stanowiska ZG.

PostNapisane: 2 maja 2008, o 05:03 
dzień dobry ;)

dziękuję za wskazówki , rady i edukację

a pomysł mam mianowicie taki :

SKORO W REGULAMINIE SUBKONT JEST ZAPISANE żE NIE KSIęGUJE SIę WPłAT Z 1% - TO MOżE TO ZMIENIć WALNE ZGROMADZENIE W FALENTACH WIęC PROPONUJę GłOSOWANIE NAD ZMIANą REGULAMINU W TYM PUNKCIE

co Państwo na to ??

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2008, o 08:42 

widzę że dyskusja ostra. A i dobrze bo jest to ważny temat. Tak jak pisze Jolanta "jeżeli chodzi o środki pieniężne na realizację zadań statutowych fundacji to uzyskuje je nie tylko z wpłat 1% ale także z innych instytucji np:PFRON , są różne instytucje państwowe i prywatne które finansują działalność takich fundacji. My jako osoby chore, takie bym powiedział pojedyncze jednostki nie mamy aż tak wielkich możliwości w pozyskiwaniu środków na leczenie jak fundacje i dla nas 1% z podatku to jedna z szans na zwiększenie swojego budżetu, aby móc się leczyć.

Jolanta Ostrowska napisał(a):

SKORO W REGULAMINIE SUBKONT JEST ZAPISANE żE NIE KSIęGUJE SIę WPłAT Z 1% - TO MOżE TO ZMIENIć WALNE ZGROMADZENIE W FALENTACH WIęC PROPONUJę GłOSOWANIE NAD ZMIANą REGULAMINU W TYM PUNKCIE

P.S. może zrobić na stronie ptwm sondę na temat. Czy jesteś za tym aby wprowadzić możliwość wpłat 1% na subkonto konkretnej osoby

a teraz już idę, bo się rozpisałem, że ho ho....
[/b]

Tytuł:
PostNapisane: 3 maja 2008, o 15:07 
:wink:

świetna myśl helfojer

......a co do tatuśka to myślę że się nie obrazisz jeśli powiem że byłbyś rewelacyjnym Rzecznikiem PTWzM i z serca to mówię , niestety nie mogę wypowiadać się w kwestii przez Ciebie poruszonej cytuję:" Czuwa nad tym zarówno Główna Komisja Rewizyjna jak i organa kontroli państwowej. Zatem, jeśli potrzeba komukolwiek z członków PTWM środków na zakup leków to powinien zwrócić się o takowe do PTWM." ponieważ wiąże mnie tajemnica z racji wykonywanego zawodu ale ja byłam członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej w PTWzM i wiele się w tym czasie zmieniło a czy na lepsze to pozostawiam ocenie innych ludzi i oczywiście Zarządu.

piszę dlatego na forum bo nie chcę zmieniać Towarzystwa , chcę żeby coś się w nim zmieniło bo polubiłam Wszystkich ludzi - ludzi obcych z którymi łatwiej mi było przeżyć ciężkie chwile ..... pewnie że najlepiej i najłatwiej założyć konto gdzieś indziej ale ja nie chcę .... przepraszam ale chcę być z Wami

pozdrawiam :wink:

Tytuł: 1 %podatku
PostNapisane: 5 maja 2008, o 20:36 

Zarząd Główny na swoim ostatnim zebraniu zdecydował o zasięgnięciu opinii prawnej na temat zgodności podjętych uchwał dotyczących redystrybucji wpłat z 1% z zapisami ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Do chwili zapoznania się ZG z opinią prawną pozostają w mocy przyjęte dotychczas rozwiązania.
P.S Czekając na opinię nasuwa się pytanie czy Zarząd podjął dobrą uchwałę,myślę że trudno jednoznacznie odpowedzieć. Gdybyśmy jako Zarząd myśleli o swoich dzieciach odpowiedzialabym że podjęta uchwała jest do kitu, jednak mysląc o wszystkich wydaje się że jest jak najbardziej na miejsu. Zdaję sobie sprawę z rozgoryczenia Pani Joli ,jednak doskonale Pani wiedziała jakie jest nasze stanowisko i tak jak niektórzy rodzice/ których tak naprawdę jest niewielu / mogła Pani założyc subkono w innej organizacji i nikt z nas niemiałby nic przeciwko.
Pozdrawiam
Dorota Hedwig.

Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2008, o 20:53 

Żadna decyzja nie zadowoli ogółu to pewnie. Nie zgodzę się tylko z jednym

tak jak niektórzy rodzice/ których tak naprawdę jest niewielu / mogła Pani założyc subkonto w innej organizacji i nikt z nas niemiałby nic przeciwko.

Takich rodziców/chorych jest wielu. W samej Fundacji Dzieciom jest 59 podopiecznych chorych na mukowiscydoze. 2 lata temu było ich zaledwie 10. Świadczy to o tym, że rośnie zainteresowanie samodzielnym gromadzeniem środków na leczenie dzieci. A nie ukrywając - 1% to szansa na zebranie pieniędzy na leczenia dziecka na cały rok.
Nie zapominajmy, że Fundacja Dzieciom nie jest jedyną fundacją w której chorzy na cf mają swoje subkonta.
Pozdrawiam
Magda

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1